| Andreiiliuta a întrebat:

Am făcut sex cu prietena mea. Când am scos prezervativul era rupt, nu mi-am dat seama în timpul actului. Sunt șanse sa rămână insarcinata daca ciclul trebuie sa ii vina pe data de 13-14 februarie, nu este în perioada fertila? Sa îmi fac griji?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti reusi sa va exprimati corect. Sangerarea care urmeaza sa inceapa, porneasca in data de 13-14 Februarie se numeste MENSTRIUATIE si nici decum CICLU. DACA sangerarea MENSTRUALA a prietenei tale urmeaza sa inceapa peste 3-4 zile si DACA sexul a fost intretinut ieri sau astazi, atunci inseamna ca in acest moment ciclul menstrual este in perioada in care este IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin.
De asemenea sa intelegi si mai ales sa si cunosti faptul ca de cca. 6-7 zile deja, adica cam de prin data de 3-4 Februarie actualul CICLU MENSTRUAL a ajuns in ultima sa faza care este numita PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA adica cea care ca sa intelegi a inceput in data de 4 Februatie si se continua in urmatoarele 10 zile, adica pana in 14 Februarie. In toate zilele aceastei perioade prietena ta NU POATE sa ramana insarcinata chiar si daca in fiecare zi, adica in 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, FEBRUARIE, in urma sexului intretinut sperma este ejaculata in vagin de fiecare data.
In aceasta perioada ciclul menstrual al prietenei tale este in PERIOADA INFERTILITATII... ABSOLUTE, cea in care este IMPOSIBIL sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada nefertila nu poate sa ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Șanse să rămână însărcinată sunt.

| Goete a răspuns:

Cand se va naste, puteti sa ii dati numele precum fac Indienii, s-ar putea numi Guma Sparta sau ceva de genul

| Miha879 a răspuns:

Există șanse să rămână însărcinată chiar și în perioada nefertilă, mai bine ar lua o pilula de a doua zi în caz de nu își dorește sarcina iar după două săptămâni de la acest contact sexual poate să facă un test de sarcină pentru a afla daca e sau nu.

| Andreiiliuta explică:

Sunt șanse mari?