| Aaanoniiim a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea acum o saptamana (in ziua aia era in perioada fertila) si ieri i-a venit ciclul.(e neregulat si si-a calculat ea cand trebuia sa vina si asa a fost). In timpul actului sexual am folosit prezervativul sa ne protejam si nu s-a rupt sau alunecat, nimic(am verificat si era ok) Dar e posibil ca ea sa-l fii atins din greseala dupa ce a atins penisul.
Ieri a fost prima zi de ciclu. Ea mi-a spus ca i-a curs normal dar nu a avut dureri si e prima data cand i se intampla asta. Nu are dureri nici astazi.
Credeti ca poate fii insarcinata? Sunt cam agitat...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce i-a pornit menstruatia (nu ciclul) puteti fi siguri ca NU s-a realizat fecundarea ovulului. Organismul femeii este asa construit incat intotdeauna sa protejeze sarcina daca aceasta s-a format. Ceea ce trebuie sa intelegeti este aceea ca ovulul fecundat prin procesulde NIDATIE se "ingroapa" adica patrunde in masa ENDOMETRULUI (captuseala uterului) pentru a se putea dezvolta. Prin MENSTRUATIE se elimina MENSTRA care reprezinta RESTURI ale ENDOMETRULUI dezagregat adica un amestec de mucoase, celule epiteliale, fragmente de vase de sange si sange care ar fi urmat sa hraneasca un eventual ovul. Organismul femeii este "instiintat" hormonal ca ovulul nu a fost fecundat, si atunci porneste procesul de eliminare a endometrului imbatranit, degenrerat urmand sa produca in noul ciclu menstrual un endometru NOU, TANAR in speranta, eventualitatea de a se forma o sarcina. Acest proces se reia, se repeta, iar si iar din nou, lunar printrun CICLU MENSTRUAL nou. Durerile premenstruale sunt provocate de o substanta denumita PROSTAGLANDINA produsa de organism intr-o anumita cantitate cu scopul de a produce crampe musculare in vederea destramarii/ruperii/ezlipirii endometrului de peretele uterului. Daca s-a produs cantitatea necesara precisa/exacta nu va apare durerea sau va fi una moderata sau foarte slaba. Daca scurgerea menstrei se va desfasura normal in zilele urmatoare asa cum se producea de obicei, puteti considera ca totul este cat se poate de normal si in regula. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia nu poate sa fi gravida.

| AutumnDay a răspuns:

Daca i-a venit atunci nu e insarcinata. Data viitoare folositi din nou prezervativul, dar pentru si mai multa siguranta, sa mearga la planning familial, la medicul de familie sau la ginecolog sa ii recomande anticonceptionale. Eu nu as avea incredeer in prezervativ. Sunt sanse sa se rupa prezervativul in orice moment si sa ramana insarcinata.