| gaby140 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea in ultima zi de ciclu. M-am scapat putin in ea. A luat acum cateva zile o pastila de a doua zi. E posibil sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acceptiunea unei exprimarii corecte "Ultima zi de ciclu" reprezinta ziua de dinaintea inceperii menstruatiei. Probabil cred ca ai dorit sa spui ca sexul a avut loc in ultima zi de MENSTRUATIE. Insa din moment ce ti-ai inceput viata sexuala ar fi trebuit sa te informezi in mod corect in ce conditii se poate forma o sarcina. Prietena ta in mod normal trebuia sa stie daca ciclul ei menstrual este de tip regulat sau neregulat. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT sau in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada fertila a unui ciclu REGULAT. Daca sexul a avut loc in ultima zi de menstruatie atunci probabilitatea de a se putea naste/forma o sarcina este foarte mica iar daca este vorba de ultima zi a ciclului menstrual atunci este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina. Am impresia ca nici prietena ta nu este mai informata si din acest motiv si-a administrat pastila de a 2-a zi FARA ROST absolut INUTIL si in mod cu totul IRESPONSABIL in cazul in care ciclul ei menstrual este unul regulat si mai lung de 24-25 de zile. Pe baza datelor oferite NU SE POATE DA un raspuns cert, concret si corect. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici macar nu era in perioada fertila, cand era pe ciclu', a luat pastila de a doua zi fara sens.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibila o sarcina. Pastila de a doua zi a luat-o degeaba.

| max21 a răspuns:

Nu are nimic! Da ce stiu eu happy

| Geotrix a răspuns:

DE este posibil sa ramana insarcinata