| Tothemoon a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu, cu prezervativ, insa cand a ajuns la ejaculare a scos o si a observat ca prezervativul nu mai era. Ulterior l am scos, si la 15 minute am luat pilula Escapelle. Precizez ca eram in zilele cu fertilitate redusa. Exista sansa sa nu functioneze pastila? Am luat o prea repede? Pentru ca pe prospect scria ca se recomanda sa fie luata cat mai curand dupa un act sexual neprotejat sau o metoda de contraceptie esuata.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Motivul pentru care prezervativul se rupe la sex, sau cade in timpul sezului este doar unul: prezervativul este mult prea mare pentru cuculetul baiatului.
Sa-si masoare grosimea cucului si asa sa-si cumpere prezervativele, ca nu ajuta nimanui daca se da cocos la farmacista si cere cele mai mari prezervative, cand el are un penis foarte subtire. Nu are importanta lungime aprezervativului, ca ele vin standard de 20-22 cm.
Un prezervativ de masura buna, trebuie sa stea perfect intins si strans pe penis, fara pliuri sau falduri, exact ca o a doua piele pentru el.

Pastil escapelle este o bomb hormonala, care are foarte mulet efecte negative. Este recomandata 1 singura data in viata, din cauza acestor efecte negative unde ciclul nu se va mai produce la aceeasi data pentru urmatoarele 6-12 luni, volumul si data variind, ovulatia nepaiputand fiind estimata si nici perioada fertila.
De acum inainte, singura metoda de protectie, ramanand prezervativul, dar pus corect.

| Tothemoon explică (pentru Violleta2022):

Folosim aceleasi prezervative de 8 luni, deci nu a fost faptul ca era prea mare, pentru ca nu s-a mai intamplat asta pana acum, iar penisul nu cred ca avea cum sa i se micsoreze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tothemoon):

Corect, penisul nu i s-a micsorat, dar daca pana acum sexul a durat doar cateva minute, prezervativul s-a rasucit un pic si nu s-a rupt, chiar daca a fost larg, ca partida s-a sfarit devreme.
Acum s-a rupt probabil, pentru ca a-ti schimbat pozitia sau a durat un pic mai mult, avand timp sa se rasuceasca si sa se rupa.
In orice caz, singurul lucru pentru care un prezervativ se rupe, este pentru ca nu-i masura adecvata penisului.

| Tothemoon explică (pentru Violleta2022):

Tot nu sunt de acord pentru ca nu a fost nicio diferenta de timp intre cum a fost in trecut si cum a fost acum. Am dolosit acelasi tip de prezervativ si cand a durat 40 de minute si cand a durat 20 si nu s-a intamplat. Oricum nu voiam sa stiu de ce s-a intamplat, voiam sa stiu daca mai exista vreo sansa chiar daca am luat pastila. Atat ☺️

| croissant a răspuns:

Buna, nu ar trebui sa iti faci griji sunt sanse minime sa ramai insarcinata. Daca apar intarzieri la menstruatie mergi la farmacie si cere un test de sarcina de preferat Barza. Si pe viitor aveti grija!

| Ionela2243 a răspuns:

Buna, pastila ai luat-o foarte bine, se ia maxim in 72 de ore. Si pastila este foarte buna isi face efectul. Sper sa te multumeasca raspunsul meu. Multa sanatate!