| Tothemoon a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu, cu prezervativ, insa cand a ajuns la ejaculare a scos o si a observat ca prezervativul nu mai era. Ulterior l am scos, si la 15 minute am luat pilula Escapelle. Precizez ca eram in zilele cu fertilitate redusa. Exista sansa sa nu functioneze pastila? Am luat o prea repede? Pentru ca pe prospect scria ca se recomanda sa fie luata cat mai curand dupa un act sexual neprotejat sau o metoda de contraceptie esuata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ori de cate ori este folosit un prezervativ care are marimea ca si largime necorespunzatoare cu/pe grosimea penisului, aproape intotdeauna apare intr-o proportie foarte mare atat posibilitatea de a fi ''pierdut'' in vagin sau cel mai frecvent sa se rupa efectiv. Si ca urmare devine necesara folosirea pastilei de a 2-a zi pentru a repara o prostie de altfel cu totul evitabila. Eficienta pastilelor contraceptive de a 2-a zi, Escapelle sau Postinor2 este dupa cum urmeaza :
-- Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului sexual cu probleme si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari.
-- Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In perioada primelor 24 de ore - eficacitatea este de 95%
- Intre 25-48 ore - eficacitatea este de 85%
- Intre 49-72 ore - mai are o eficacitate de doar 50-58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne care insa asa ar fi normal sa se elibereze/vanda doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa sanatate!

| Tothemoon explică (pentru corbulalbrosu):

Folosim aceleasi prezervative de 8 luni, deci nu cred ca marimea era prezenta. Nu i o fi scazut penisul de a lungul lunilor. Dar multumesc!

1 răspuns: