| kasandrrrrra a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu. Ultima oara cand am facut-o, mi-a spus ca a lasat in mine, si ca nu e prima oara cand lasa. Mi-a explicat ca, daca lasa numai putin in mine nu raman insarcina. Nu stiu ce sa cred, pentru ca am mai facut-o si a zis ca si atunci a lasat si totusi nu am ramas. Oare e posibil sa raman, avand in vedere si ca am 15 ani?!

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Daca ti-a trecut cu 5 zile inainte de incident,sansele sunt ceva mai mici,dar nu nule, tinand cont ca esti cam mica, iar ovulatii spontane pot avea loc.Sa speram totusi ca ai noroc si de data asta, dar dupa sa te protejezi.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru o sarcina este suficienta o picatura de sperma cat un varf de ac. Conteaza doar ziua ciclului menstrual in care te gasesti. Data trecuta ai avut noroc si erai departe de ovulatie. Acum, nu se stie. La 15 ani, fertilitatea e maxima si se pot produce ovulatii spontane. Asadar, da, este foarte posibil sa ramai insarcinata si sa devii mamica.

| RXN a răspuns:

Ca sa ramai insarcinata trebuie ca un singur spermatozoid sa ajunga la ovul,unul,nu mai multi,deci mai putin de o picatura de sperma e suficienta. Poti ramane insarcinata si de la lichidul pre-ejaculator, ce sa mai vorbim de sperma?
Faptul ca nu ai ramas atunci e datorita faptului ca probabil te aflai intr-o perioada a ciclului menstrual cand fertilitatea era mai redusa, ceea ce scade semnificativ sansele de a ramane.
La 15 ani te supui la multe riscuri de ordin medical facand sex, o sarcina sau un chiuretaj iti mai trebuie acum.De ramas, poti ramane.Acum depinde din nou de perioada ciclului menstrual in care te afli.Ai menstruatia regulata? Cand ti-a venit ultima oara?
Indicat ar fi sa folositi prezervativul, intrucat alta metoda contraceptiva[in principiu hormonala, ca altele de bariera sunt prea greu de folosit] nu prea ai cum sa folosesti tu.Nu stiu cata informatie detine prietenul tau de spune asemenea minuni-asta daca nu cumva iti spune asa ceva pentru ca stie ca tu nu ai suficiente informatii cat sa-i tii piept, ceea ce e rau-, dar cert ca amandoi sunteti inconstienti de ceea ce faceti si la cate riscuri va supuneti.Informeaza-te si nu-ti mai risca viata aiurea.

| RXN a răspuns:

Inteleg ca aveti o relatie stabila, nimic rau, dar iti risti sanatatea fizica si psihica.La 15 ani nu stiu ce medic ti-ai prescrie anticonceptionale si nu stiu in ce masura corpul tau le-ar accepta, dar nu ar strica sa mergi sa vorbesti cu un medic, asta daca nu vreti prezervativul.O protectie cat mai sigura te-ar scuti de ganduri de genul asta si v-ar fi mult mai bine amandorura.Deci,poti merge la un medic sa vorbesti pentru pilule,nu sunt scumpe deloc,sa faci un control ca sa vezi daca poti lua, iar daca nu, sa folositi prezervativul[incercati din cele mai subtiri gen Durex Elite sau Ultra Thin] pana corpul tau va fi suficient de dezvoltat pentru pilule.Nu mai risca aiurea.Ai grija.

| Ingerash a răspuns:

Da.poti ramane, folositi si voi prezervativ

| Byutza_8714 a răspuns:

Nu conteaza varsta ca sa ramai insarcinata trebuie sa lase in jur de 2, 5 mil acum doar el stie cat si cum dar nu v-ati protejat?

| axaal20 a răspuns:

Esti o vaca mica ceea ce e un paradox ca in general vacile sunt mari, deci esti o viţică ignorantă.
da poţi rămâne însărcinată.
tu nu te uiţi la televizor? nu ai vazut proaste de 13 ani mămici?
prietenul tău e un prost care dă explicaţii idioate.
"SUCCESURI"

| iulia_7948 a răspuns:

Eu l-as baga la inchisoare pe prietenul tau, iar pe tine te-as bate cu biciul. si pe mamata care te-a educat, sau care nu a fost in stare sa iti explice cum e cu spermatozoizii

| kasandrrrrra explică:

Pai ciclul menstrual mi-a trecut in urma cu 5 zile de la incident
ps: axaal20 nu mai jigni atata timp cat esti respectat happy

| kasandrrrrra explică:

@iulia: intrebarea nu a fost ce ai face tu
@roxana: mecii. funda

| kasandrrrrra explică:

Ps : nu ne-am protejat deoarece este o relatie stabila si de lunga durata, iar noi ne simtim mai bine fara! chiar daca riscurile sunt mari

| kasandrrrrra explică:

Multumesc mult tuturor, in special Roxanei :*

| Ioan_Moise_Sava_1976 a răspuns:

Pai trebuie sa crezi ca vrei sa ramai cu el si o sa fericita

| skumpyka_2635 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa ramai la 15 ani si eu am tot 15 ani si cred ca sunt gravida si nu stiu ce sa fac ca eu am avut unele simptome u ai avut discuta cu prietenul tau si vezi ca poate o sati zica el mai multe mie imi zice si mi-a zis ca daca sunt el il recunoaste poate asa o sa faca si prietenul tau eu nu preA STIU CE SA ZIC fa-ti un test de sarcina

| skumpyka_2635 a răspuns:

Sti nu conteaza cat lasa in tine draga ca poti sa ramai insarcinata chiar daca lasa numa un pic