| CriCristian a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu prietena mea dar nu mi-am dat drumul in ea, am scos la timp, sunt sanse mari sa ramana gravida?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Șanse mari, nu. Dar există, totuși.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse sa lasi femeia gravida cu lichidul pre-ejaculator, daca au fost mai multe partide sexuale, sau ai avut o masturbare anterioara.
Bineinteles ca fata trebuie sa fie in perioada fertila, pentru a ramane gravida.

| CriCristian explică (pentru Violleta2022):

Am avut o masturbare cu o seara inainte si a doua zi am facut o cu ea pe la jumatea zilei doar odata

| Violleta2022 a răspuns:

Doi lei nu ai avut in buzunar, sa poti cumpara un prezervativ?
De ce riscati o sarcina?
Imprumuta de la vecini 2 lei, pe viitor si nu mai fa sex fara prezervativ, ca risti sa schimbi scutece curand, in felul asta.

| dullcat a răspuns:

Sunt sanse, deoarece metoda retragerii nu este eficienta! Cat de mari sunt sansele, nu putem sti. Daca va doriti copii, cel mai intelept e sa folositi protectie.

| dullcat a răspuns:

De citit:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

| dullcat a răspuns:

Si vedeti ca nu e obligatoriu ca ea sa fie doar in perioada fertila pentru ca riscul de sarcina sa existe.

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină.

Mai mult de atât, în cazul unui ciclu menstrual scurt sau neregulat, riscul apariției unei sarcini nedorite este mai mare. Astfel, dacă vrei să eviți să rămâi însărcinată imediat după menstruație, folosește o metodă contraceptivă sigură, fie că este vorba de contracepție locală, prezervativ sau pilulă. '' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

| Hyperion7 a răspuns:

Cam sunt, data viitoare folosiți prezentativ

| Miruna333 a răspuns:

Da, normal. A folosi protectie nu inseamna doar prezervativ, asta mai ales daca aveti relatie