| Mihaelaa98 a întrebat:

Am facut sex neprotejat fix cu 10 minute inainte sa-mi vina ciclul, nu si-a dat drumul in mine. E posibil sa fi ramas insarcinata chiar daca mi-a venit ciclul si m-a tinut cat ma tine de obicei (5 zile)? Pun intrebarea ca am citit pe net diferite cazuri in care chiar daca i-a venit menstruatia a ramas insarcinata.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

A ramas cum spui insarcinata probabil ca avea un ciclu neregulat.ciclu nu este acelasi cu mensuatia.Ciclu reprezinta perioada de timp dintre doua menstruatii.Ce ai tu de 5 zile se nume menstruatie adica o parte a ciclului.Deci va trebuie sa numeri din prima zi de menstruatie aia cu ce va vine voua, si pana la urmatoarea, is multe zile dar trebuie sa le numeri.nu te uita dupa calendar, doar noteti si sa stii cate zile is. faci asta vreo 2-3 luni si daca fiecare ciclu are acelasi nr de zile atunci ai un ciclu regulat. Daca is diferente mari rau atunci poti ramane insarcinata cum ai citit tu pe net pentru ca ciclu este neregulat.Inca odata zic alea de 5 zile ce spui tu ala nu-i ciclu. Sper ca ai priceput. Daca ai ciclu regulat atunci nu exista sa rami insarcinata in cazul tau.

| Mihaelaa98 explică (pentru relian):

Am ciclu regulat, adica mereu imi vine la acelasi numar de zile, multumesc.

2 răspunsuri:
| Ela05 a răspuns:

Poți rămâne însărcinată chiar dacă ai un ciclu regulat. Ceea ce contează sunt zilele de olvuare, dacă o ulei există șanse mai mari de a rămâne însărcinată decât dacă nu ești în perioada de ovulare. Ar trebui să te informezi de cum poți afla când o omuleți, etc. Pe net poți găsi mai multe informații și de cum influențează asta.