| cristinel a întrebat:

Am facut sex neprotejat si dupa 24 de ore am luat o pilula, oare mai raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Nu ramai insarcinata daca ai luat pilula care trebuie ( sunt multe tipuri de pilule care se iau de urgenta, in primele 72 ore, trebuie luata o singura pastila), atentie mare, ca sunt si contraindicatii. Important este sa ai grija de tine, pe viitor si sa incerci, sa depasesti momentul de stres sau ingrijorare prin care treci. Ar fi bine pentru tine sa mergi (preventiv) la un control, la medicul ginecolog ( cel putin odata pe an). Ai grija de tine, sanatate si mult curaj.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca i luat pilula de a doua zi, trebuie sa mai iei una in ziua urmatoare. Altfel risti sa ramai insarcinata. Daca ai luat o pilula anticonceptionala obisnuita, aceasta nu-ti ofera nici o protecte, deci esti insarcinata sau nu, in functie de perioada din ciclu in care ai avut contactul sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! LE POTI LUA PANA LA MAXIM 48 DE ORE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa intarzie ciclul dupa pastila? va rog raspundeti?

| mihaiy a răspuns:

Ai grija s-ar putea sa ramana insarcinata

| georgel444 a răspuns:

Probabil ca nu vei ramane insarcinata daca vorbesti de "pilula de dupa" dar aceasta este o bomba hormonala si iti poate afecta grav organismul in special daca o folosesti mai mul de 2 ori/an. Du-te la un cabinet de planing familial pentru a ti se prescrie niste contraceptive sau mai simplu foloseste prezervativul.
Apropos mai bine intreaba-te daca nu ai luat vreo boala.
Asta nu pot sa-ti raspund.