| cristinaa94 a întrebat:

Am facut un test de sarcina a 2 a zi dimineata de la ultimul contact sexual si a esit pozitiv. Poate sa dea gresi? Sa nu fie adevarat rezultatu? Stiu ca trebuie facut dupa cateva zile de la ultimul contact, dar sunt foarte stresata ca menstruatia mi-a venit in ianuarie pe 24. februarie deloc si acum in martie astept sa imi vina.Am dureri de burta sau ovare nu pot sa-mi dau seama. dar nu mereu, imi curge un lichid "branzos" uneori, sanii ii am tari si cateodata arsuri in piept si urinez foarte des.
Orice sfat e bine >venitbig grin

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte rar un rezultat fals pozitiv, dar nu imposibil. Totusi, daca ai un test pozitiv, sansa sa fie sarcina e de cam 99%. Inseamna ca nu esti insarcinata de la ultimul contact sexual, ci de la un contact anterior. Se zice ca testul se face la 21 de zile de la ultimul contact sexula neprotejat ca sa acopere toate contactele sexuale. Dar daca a iesit pozitiv, inseamna ca erai deja insarcinata de la un contact care s-a desfasurat mai inainte. Pare sa ai si o infectie transmisibila sexual, de aceea este important sa ajungi cat mai repede la un obstetrician bun, care sa se asigure ca bebelusul tau este bine. De-acum esti mamica, nu mai esti in prim plan, in viata ta a aparut ceva mult mai important: o minune, copilasul tau pe care trebuie sa-l protejezi cu orice pret.

| adina_8849 a răspuns:

E posibil sa ai candidoza vaginala si eu am facut recent si sunt mai multe simptome si eu am fost putin speriata ca mi-a intarziat si culmea tot aceleasi date le am si eu tot pe 24 febroarie imi venise ultima oara dar eu am scapat de indoieli acum cateva zile ca mi-a venit ciclul menstrual.da-mi un mesaj privad si iti dau mai multe detalii despre candidoza vaginala si simptomele ei.iar cat despre testul de sarcina incearca sa-ti mai faci unul si dupa trage concluzi.

| adina_8849 a răspuns:

Am uitat sa specific am dedus ca e posibil sa fi facut candidoza vaginala pentru ca ai zis ca ai secretia aia branzoasa ai mare grija ca daca ai candidoza vaginala o poate lua si iubitul tau consulta un medic ginecolog.

| adina_8849 a răspuns:

Fratilor nu o mai speriati degeaba...te rog spune mai multe detalii despre ultimele tale contacte sexuale daca au fost neprotejate si daca au fost neprotejate daca prietenul tau a ejaculat in tine.nu te alarma aiurea pentru ca si eu am patit-o la fel si mie mi-a aratat testul pozitiv si am fost la ginecolog si nu aveam nimic doar o candidoza vaginala care apropo nu ai luat-o neaparat de la prietenul tau ci sunt mai multi factori din pricina carora poti dezvolta aceasta ciuperca.du-te la medicul ginecolog si sfatuieste-te cu el.te stresezi aiurea si nu e bine pentru ca candidoza poate sa se dezvolte rapid si din vina stresului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-a venit menstruatia in februarie, ultima partida de amor a fost probabil in martie. In general testele se pot face la 7 zile dupa contactul sexual. Marirea sanilor, sensibilitatea la atingere.e unul din simptome. Despre acea scurgere, nu stiu. Mergi la ginecolog!