| Alexandrachiriac1999 a întrebat:

Am facut un test la 14 zile de la contact. Oare arata bine testul? A iesit negativ

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cel mai bun/fericit caz, rezultatul obtinut poate sa aiba o precizie/acuratete privind existenta sau lipsa sarcinii situata intre maxim 30-60%. Rezultatul oricarui test de sarcina pe baza de urina efectuat inainte de trecerea minim 21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului contact sexual neprotejat, va fi nesigur, imprecis deoarece va fi mai mic de 100%. De regula testul efectuat dupa trecerea a 14 zile va fi aproape intotdeauna fals NEGATIV, chiar si in cazul in care exista o sarcina instalata, dar aceasta nu a produs inca suficient hormon hCG incat acesta sa poata fi evidentiata. In acest moment se poate efectua un test beta-hCG pe baza unei analize sangvine intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat va fi valid/corect si garantat in proportie de peste 98%. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o siguranta de cam 50%. Asta inseamna cam asa: toate femeile neinsarcinate vor testa negativ. Dintre femeile insarcinate, jumatate vor testa pozitiv, iar jumatate negativ (adica rezultatul va fi fals negativ). Daca era pozitiv testul, stiai sigur ca esti insarcinata. Daca a fost negativ, nu stii nimic inca, poti face un test concludent dupa 21 de zile (fara sa numeri ziua contactului si ziua testului), obligatoriu din prima urina de dimineata. Daca vrei sa il faci din urina de peste zi, trebuie sa astepti minim 24 de zile.

| mihai69 a răspuns:

Am auzit că ar fi teste care merg și la 15 zile; dacă e din acelea... e ok. Altfel, cum au zis deja antevorbitorii mei - repetă-l peste o săptămână și vorbim pe urmă.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai69):

Fiecare producator de asemenea teste de sarcina isi lauda produsul dar nici unul si nici macar asa ''din greseala'' NU specifica in ce proportie procentuala % este GARANTAT rezultatul obtinut. Dupa trecerea a doar 14 zile acuratetea rezultatului se va situa in mod sigur intre 0% si 95%. Absolut toti producatorii de testere, cu buna stiinta ''OMIT'' sa precizeze acest aspect.

| Freya1 a răspuns:

Da ese bun