| anonim_4396 a întrebat:

Am folosit anticonceptionalele rigevidon pentru prima data...de doaua ori nu am respectat ora la care trebuia sa le iau.menstruatia nu mi-a venit inca, desi am inceput sa iau pastilele rosii(mentionez-inca continuu sa iau pastilele, ultimul contact sexual a fost acum o saptamana, iar dupa am luat in continuare pilulele albe.as fi putut ramane insarcinata?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, dar cred ca este un risc mic. Oricum menstra trebuie sa vina candva in cursul pastilelor rosii, cel mai probabil dupa a doua sau a treia.
Poate ar trebui, dupa menstra, sa mergi la ginecolog si sa reevaluati tratamentul. Este extrem de mult sa fi gresit ora de doua ori intr-o luna. Poate ca nu este cea mai buna metoda de contraceptie pentru tine, poate prezervativul e mai potrivit.

Abh
| Abh a răspuns:

Menstruatia vine in a 3-4 a zi de pastile rosii. Ai grija pe viitor, stabileste-ti o ora anume cand sa le iei si respect-o cu sfintenie.

| amalia_9143 a răspuns:

Totul depinde cu cat ai intarziat cu acele pastile care nu le-ai luat la aceeasi ora daca nu ai intarziat mai mult de 12 ore riscul e minim. dar poti merge la doctor pentru un consult

| Lolicika a răspuns:

Cel mai sigur du-te la farmacie si ia-ti un test de sarcina ca sa nu-ti mai faci griji