| AndreeaDeea2 a întrebat:

Buna seara, am și eu o întrebare, am început anticoncepționalele Rigevidon la prescripția medicului, le-am luat din prima zi de menstruație asta fiind 17 Iunie, am avut un contact sexual pe data de 22, 28,30 toate cu ejaculare in afara iar pe 6 și 7 cu ejaculare înăuntru, am luat pastilele la aceeasi ora de fiecare data, o singura data pe 30 am vomitat după 7 ore după ce am luat pastila.
Luni a fost prima zi in care am început pauza, va rog frumos sa îmi spuneti dacă acea zi ar fi putut afecta, pot sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

EXACT. In cazul in care PRIMA pastila AC de pe PRIMUL blister/ folie folosit pentru PRIMA DATA, este administrata in decursul primelor 24 de ore ale zilei in care a inceput sa se manifeste sangerarea, in acel caz efectul contraceptiv al hormonilor de inhibare a activitatii ovarelor se produce ''instant'' chiar din prima zi de folosire a metodei contraceptive. Protectia contraceptiva totala se va mentine pe intreaga perioada (in fiecare urmatoare zi), cat vor fi folosite pastilele AC. Hormonii existenti in pastila AC sunt asimilati de organism si patrund in sange in primele 30-45 minute dupa incerarea pastilei. Dupa trecerea a 7 ore de la ingerare, in continutul vomei eliminate, in mod absolut sigur NU a mai existat nici urma de hormon. Urmatoare prima pastila de pe fiecare blister pe care-l vei folosi, se va administra intotdeauna intr-o zi de LUNI (15.07, 12.08, 09.09, etc). Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Dianatips a răspuns:

Nu cred că sunt șanse să fii însărcinată. După prima săptămână în care ai luat pastilele, ești protejată?

| AndreeaDeea2 explică (pentru Dianatips):

Doctorul mi-a spus da dacă iau din prima zi de menstruație am protecție instanta.