| sibel a întrebat:

Am fost cu un baiat un an de zile si ne-am iubit foarte mult, dar intr- zi mi-a spus pur si simplu ca numai vrea sa fie cu mine, dar sa ramanem prieteni.Am ramas prieteni foarte buni, vorbim zilnic la telefon, iesim in oras, si cateodata imi spune ca ma iubeste si ca nu poate sa stea fara mine.Nu stiu ce sa mai inteleg, oare vrea sa ma puna la incercare sa vada daca il astept sau stau cu altul? Nu am stat cu nimeni de cand ne-am despatit si nici el cu alta. Ce sa fac, sa il astept sau sa caut altul? Ca de 7 luni suntem despartiti si il iubesc la fel de mult ca inainte sad. Da-ti-mi un sfat va rog.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

A lua o pauza intr-o relatie este o hotarare foarte periculoasa si riscanta. Se poate ca ea sa devina ireversibila. Daca te iubeste, precum zice, ar trebui sa te doreasca, sa iti doreasca intraga fiinta, nu numai prietenia. Probabil ca se inseala in privinta sentimentelor sale si nu simte ceea ce afirma. Ceva, in relatia voastra, ii blocheaza atractia pe care ar trebui sa o simta ca barbat. Tu, pe de alta parte, cred cu tarie ca il iubesti sincer. In acest caz, nu numai ca trebuie sa-l astepti, ci lupta pentru el si cu el, ca sa puteti redeveni iubitii de dinainte. Ca sa te combini cu altcineva, dar tu sa il iubesti tot pe acest baiat, ar fi o dovada de falsitate din partea ta. In inima unei femei nu incap doi barbati deodata. Ar insemna sa mai incurci un suflet in toata aceasta poveste. Si ar fi gratis. Nicio fiinta nu merita sa fie destabilizata sentimental si nici pe tine nu ar trebui sa te caracterizeze acest gest. Incearca sa reintri in relatia pe care atat de mult o doresti. Dar cu finete si diplomatie. Comporta-te ca si cum nimic din ce s-a intamplat nu te-a afectat si demonstreaza-i ca esti o fata inteligenta, ca stii bine ce ai de facut si ca iti vezi in continuare de drum. Candva isi va da seama ca doar iubirea conteaza si ca va avea nevoie in jurul lui de oameni care il iubesc cu adevarat. Acum este timpul tau sa daruiesti. Fa-o fara regrete. Mai tarziu vei primi si recompensa. Vei vedea ca iti va darui el din sufletul sau. Mult succes!

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu stiu ce sa cred... e cam ciudat, daca zici ca nu i-ai facut nimic, ia gandeste-te oare nu s-a intamplat ceva intre voi, ceva care l-a determinat sa ia aceasta hotarare? Nu vad de ce sa nu fie cu tine daca nu i-ai facut nimic rau, asa pur si simplu nu prea cred. E foarte bine ca ati ramas prieteni, dar intr-un fel nu, asta pentru ca nu il vei putea uita daca il tot vezi, mai greu iti este, sa fi nici cu el dar nici fara el. 7 luni mi se pare o perioada destul de lunga de timp de cand v-ati despartit, el daca chiar te iubea cred ca s-ar fi impacat cu tine de mult, poate ca tine la tine, dar ceva are el de se poarta asa. Tu sti mai bine ce gen de relatie ati avut si cum v-ati inteles, viata merge inainte si poate tu nu te bagi cu altii ca speri la o impacare care ma cam indoiesc ca va veni, dupa 7 luni nu prea cred, dar nah, orice e posibil.

| Razvan a răspuns:

Ciudat cum il lasi sa se joce cu sentimentele tale. Pune piciorul in prag si fa-l sa ia o decizie pentru ca e pacat sa te chinuiesti singura punandu-ti intrebari la care numai el are raspunsulwinking

| butt3rfly16 a răspuns:

Nu inteleg faza cu asteptatul?! V-ati despartit, dc sau pentru ce sa il mai astepti:O? Ma rog. poate ca el a vrut doar o pauza sa isi limpezeasca gandurile si sa vada exact ceea ce simte pentru tine. Daca aman2 inca mai tineti unul la altul eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa nu mai astepti nici macar o secunda. Daca tineti legatura intr-un mod asa de strans gen iesiti impreuna si vb la tel zilnic atunci e clar ca ink va mai iubiti dar ca in orice relatie e bine sa existe si o mik pauza ca partenerii sa isi dea seama daca sentimentele pe care le simt pentru celalalt sunt cu adevarat intense sau nuhappy. Bafta!

| Artemiss a răspuns:

Uneori, vor sa fie liberi. Poate a considerat ca e mai bine sa va despartiti chiar daca te iubeste, pana i se limpezesc gandurile. Dar, cam mult 7 luni.De ce nu pui sa vorbesti cu el? Cat sa mai astepti?

| constantyna a răspuns:

Te iubeste si astfel doreste sa vada cat de mult il iubesti tu.Caci baietii stiu ca daca vor sex, il obtin in 2 timpi si 3 miscari, dar dragostea e un lucru foarte mare, si vrea sa se asigure de dragostea ta.

| assus a răspuns:

In viata asta trebuie sa treci peste multe! nu ai cum sa le faci pe toate... vorbeste cu el. mergi la el... vedeti ce se mai poate face, sa nu fie totul pierdut, poate nu i`ai oferit destul, poate i`a dat alta, poate stiu eu? vrea sa isi traiasca "copilaria" lui altfel depinde cum zice spike " niciodata sa nai sa intelegi cei in mintea altuia." de fapt el zice sa nu incerci sa stii sau ceva de genu. Fa ce simti ca trebuie scapat. pana la urma NImeni nu scapa cu viata