| anonim_4396 a întrebat:

Am fost cu un baiat(x) 5 ani. Nu ne intelegeam, ne certam foarte des. Ne-am despartit, era imposibil sa mai continuam si am fost cu altul(y). Am incercat sa-l uit pe primul si am ajuns sa tin foarte mult la (y). A trecut un an de cand suntem impreuna. Au mai aparut mici neintelegeri care m-au afectat.Nu m-am lasat sa simt durerea primei despartiri, dar in ultima vreme ma tot gandeam la (x). M-am certat cu (y) si i-am spus ca probabil asta e tot. Ma gandeam uneori cum ar fi sa fiu iar cu (x), ca acum ar fi diferit, am mai invatat lucruri. M-am intalnit cu el sa-mi dau seama ce mai simt pentru el si am discutat, la un moment dat am inceput sa plang si i-am spus ce simt cat m-a durut totul si pe mine si ca uneori ma gandesc cum ar fi sa fim impreuna. Ma cauta (y), ma cauta (x) si ambii vor sa fie cu mine acum, iar eu le-am cerut o pauza sa mi se limpezeasca tot. Ma simt vinovata ca am plecat initial de langa (x), chiar daca era insuportabila relatia ne certat 24/24, ma simt vinovata fata de (y) ca m-am gandit la (x) si ca acum nu mai sunt cu el din cauza mea, ma simt vinovata fata de (x) ca i-am trezit iar sentimentele si acum sunt nehotarata, ma simt vinovata fata de (y)... Nu mai stiu ce simt si ma simt vinovata pentru ca am ajuns in asa situatie, nu-mi imaginam ca o sa ajung vreodata. Nu stiu pe cine sa aleg... nu mai pot dormi linistita noaptea, plang toata ziua. Nu pot vorbi cu nimeni, mi-e frica sa nu fiu judecata... eu ma judec destul de aspru... Ati fost in situatii asemanatoare? ce ati facut?

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Din ce motive te certai cu X? Dar cu Y? E foarte important sa reusesti sa fii singura daca trebuie, si sa accepti sa intri intr-o relatie doar daca persoana respectiva indeplineste anumite criterii. (ex Te pune pe tine prioritar fata de parinti, isi castiga singur banii, este om de cuvant, nu este dependent de anumite substante, este bine crescut, etc)

| zanabuna a răspuns:

Stai cu cine merita. tu stii cel mai bine care dintre ei iti acorda atentia necesara, iubire, intelegere.etc...daca cu x ai zis ca va certati 24/24 inseamna k nu mai are rost sa te impaci cu el.stai cu y.sunteti de un an impreuna.incearca sa te gandesti si la aceste aspecte.degeaba stai cu x cand nu va intelegi.si invers cu y. din cate mi-am dat seama nu are rost sa-ti bati joc de y.incearca, k relatia dintre tine si y sa fie mai frumoasahappyvorbiti mereu, rezolvativa problemele atunci.nu le lasati pe altadata.acum tu stii cel mai bine cu cine vrei sa stai.eu asta as fii facut daca eram in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi draga mea daca cu x te certi des si nu ai discutii normale inseamna ca viata fara cearta intre voi 2 ar fi ft banala
Dar ai putea sa te intorci la x pentru ca ati stat mult impreuna chiar daca va certati voi tot inainte mergeti
Y este doar un obiect pentru tine, il folosesti ca sa il uiti pe X dar mai rau faci, de ce iti este teama, de aia nu scapi
Eu iti sugerez sa te impaci cu X, si sa incercati sa nu va mai certati, ma car tu discuta calm happy
Si ma simt vinovata ca am facut aia, ma simt vinovata ca am facut aia. ce este asta?
Oamenii fac si greseli kiss
xoxo
by dydee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5 ani de cearta>? sau tu vezi doar partea naspa a unei relatii si uiti toata partea frumoasa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri TraficantaDeSentimenteRoz, zanabuna, bubuletzzz. (Nu vad doar partea naspa, dar in ultimul timp asta era o continua cearta. Stiu si partea buna, tocmai de asta am dubii... straight face, dar nu pot s-o neg pe cea mai putin buna.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum e sa se termine relatia din cauza ta. sa iti dai pumni in cap. cel mai important e sa inveti din greseli si sa te musti de limba inainte sa incepi o cearta. cuvintele urate raman. si daca ai marele noroc sa ti se mai ofere o sansa, atunci sa faci tot posibilul sa fie bine. si nu spune ca nu stii pe cine sa alegi, eu cred ca stii dar ti-e frica sa nu il ranesti pe celalalt. tine minte, cea mai importanta persoana din viata ta esti TU. sa fii fericita, indiferent de alegere!

| bubuletzzz a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Sufar si eu enorm.Doar ca eu m-am despartit de primul, dupa trei ani, pentru ca era mamos. Aparuse cineva care m-a inteles, cel putin asa mi-a spus, ca o sa ma faca sa uit, ca o sa fim fericiti.Suntem firi diferite. MI-a spus de multe ori ca ma iubeste, dar nu mai aveam incredere. A trecut un an jumate.Ne certam din orice. A plecat insa spunand ca noi nu ne intelegem, ca sunt tot timpul nemultumita.Acum ca am ramas singura mi-am dat seama ca am ajuns sa tin la el, sa il iubesc.Chiar daca in tot acest timp, un an jumate, m-am gandit si eu la fostul, am regretat ca m-am despartit de el.Primul imi da mesaje inca de sarbatori, de ziua mea.Stiu ca se mai gansdeste la mine.Al doilea imi spune ca se intoarce, ca a plecat doar sa scape de datorii, ca ma iubeste.Ca sa am rabdare. E complicat insa ceea ce simt.Nu stiu daca al doilea a stat doar din interes pentru mine, m-a folosit, nu stiu. M-a cauta si nu prea. Spune ca are mult de munca. O sa las timpul sa isi spuna cuvantul cu toate ca e dureros.Asa ca fruntea sus, nu esti singura in aceeasi situatie.Nu stiu daca a te intoarce la X e o solutie, pentru ca s-ar putea sa iti scoata ochii.Lasa timpul sa le rezolve pe toate.