| 23ndjdmxla a întrebat:

Am fost la ginecolog azi si cand mi-a băgat chestia aia care sa imi lărgească vaginul sa poata lua din vagin pentru HPV si Papanicolau am sangerat. De ce? Eu cred ca din cauza chestiei aleaia de plastic cu care mi-a depărtat peretii vaginului si m-a durut de la ăla. Am mai fost o data si mi-a băgat tot aia si tot m-a durut dar nu asa tare si nu am sangerat. Deci de ce am sangerat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Largirea canalului viginal efectuat cu ajutorul instrumentul speculum (dilator vaginal) https://www.youtube.com/watch?v=_RClZAGq1bY, in niciun caz nu poate provoca nici cea mai mica sangerare. Daca intr-adevar a aparut o sangerare chiar si foarte neinsemnata, datoria medicul ginecolog ar fi fost ca in
mod obligatoriu sa-ti precizeze originea sangerarii respective si de ademenea tratamentul necesar pentru vindecarea afectiunii. O sangerare reala ar fi putut exista doar in cazul in care in acel moment sa fi fost in preajma menstruatiei fara ca tu sa-ti fi dat seama. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarea este produsa de colul uterin, care probabil este afectat de HPV.
Daca au aparut acolo modificari, trebuie actionat urgent, ca sa nu degenereze in cancer de col uterin.