| anonim_4396 a întrebat:

Am iesit cu iubitul meu la o cafea si cu cateva prietene si prieteni comuni printre care a fost si o tipa pe care nu oncunosteam, draguta, de treaba foarte glumeata si indrazneata.
Totul ok cu exceptia facptului ca iubitul meu a tot flirtat cu aceasta tipa si nu a fost doar in imaginatia mea.
Toti ceilalti de la masa isi faceau semne si eu m-am simtit de rahat. Suntem impreuna de multi ani, oare s-a plictisit de mine, eu refuz toti barbatii care se baga cu mine in seama.
prietenul meu nu a facut acest lucru pana acum si ma ingrijoreaza, turbez de nervi.
Nu stiu ce sa cred.
voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Clausd10 a răspuns:

Da-mi voie sa imi exprim atat dezacordul cat si acordul legat de cele afirmate. Un flirt intr-o relatie nu isi are rostul atat timp cat acea relatie e beton. Cand unul din parteneri incepe un flirt mai ales atat de grosolan... ceva nu e in regula cu acea relatie. Pe mine sincer, m-ar deranja un asmenea comportament. Nu se supara nimeni daca faci o gluma nevinovata la o alimentara cu vanzatoarea/vanzatorul sau intr-un restaurant cu cel care te serveste, dar cand esti cu prietenul/a intr-un grup, e nesimtire curata ca atentia perechii tale sa se concentreze asupra unuia din acel grup.
Si da, ai dreptate. Atunci cand apare acest tip de comportament, singura solutie o vad ca fiind ruptura definitiva. Razbunarea nu isi are rostul. Cel care vrea sa se razbune apare doar ca un idiot in ochii celorlalti. Trebuie sa dea dovada de verticalitate, de coloana verticala, sa arate ferm ca gestul a deranjat enorm si ca nu se cuvine asa ceva si sa rupa relatia. Cred ca am vorbit aceeasi limba, dar am vazut abia spre sfarsitul frazei. Dar nu sunt de acord cu flirtul, mai ales in acest mod. Succes in viata

16 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu uita chiar si cele mai frumoase flori dupa un timp se vestejesc daca nu sunt intretinute corespunzator.

| LoveSleep a răspuns:

Dacă "turbezi" des, plictiseala lui de tine, e justificata.

| SkyPilot a răspuns:

Cu prima ocazie plateste-i cu aceeasi moneda. Ca fata iti va fi mai usor sa o faci.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relatiile devin monotone, flirtul este necesar pentru confortul emotional si iluzia libertatii. Lasa-ti prietenul sa flirteze cu cine vrea si cat vrea atat timp cat esti sigura de devotamentul sau. Relatiile trebuie sa ofere si un grad de libertate, tocmai pentru ca cei care formeaza respectivul cuplu sa nu se simta sufocati.

Acum, faptul ca el a facut-o atat de evident, de fata cu tine si prietenii vostri, e de cacao. E ok sa flirtezi, nu e deloc ok sa-ti umilesti si sa-ti ranesti partenerul in asemenea mod.

Sfatul meu va fi unul semi-cretin, ca de obicei: da-i papucii! Daca un om e atat de ignorant incat sa aiba un asemenea comportament fata de persoana iubita, in public, e clar ca nu ii pasa ce simte celalalt sau e atat de autist incat nu realizeaza. In ambele cazuri trebuie pus pe stop si cautat altul cu un comportament mai decent. Prietenul tau te va face sa suferi, poate nu azi, poate nu maine dar cu siguranta va sosi clipa in care va merge si mai departe (asta presupunanad ca nu s-a intamplat deja fara ca tu sa afli).

| anonim_4396 explică (pentru Clausd10):

Unde ai vazut tu relatii beton? Cate sunt, una la un milion? Dupa 10 ani de convietuire relatia nu mai e beton, e doar o sarada monotona de pacalire a simturilor. Cate relatii beton ai avut tu? Cati ani ai, daca tot te-ai apucat sa-mi oferi lectii despre viata reala in timp ce tu te inspiri din carti de povesti? Poate intelegem si noi de unde toata intelepciunea asta pe care o rasfrangi asupra noastra.

Si nu, nu-ti dau voie.

| Clausd10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am destui ani si destul de multe relatii pana sa ma casatoresc. Am si 11 ani de casatorie si relatia cu sotia mea este la fel de frumoasa ca la inceput. Ne simtim la fel de frumosi unul pentru celalalt si DA! M-ar deranja sa vad ca flirteaza cu altul. La fel cum m-ar fi deranjat daca oricare din fostele mele prietene ar fi flirtat cu altcineva. Pentru ca eu cred ca daca aportul pe care il aduci intr-o relatie nu e suficient de apreciat de celalalt incat isi permite sa te ia la misto sub masca unui flirt, inseamna ca celalalt nu te merita. Consider ca daca o relatie devine monotona, atunci nu mai are sens. Unul, daca nu chiar amandoi au incetat sa aduca ceva frumos in relatie ca ea sa se mentina proaspata. Si atunci nu mai merita.
Si nu incerc sa ofer lectii despre viata reala, nu am dat raspunsuri la intrebari care ma depasesc, pe care nu le-am trait, la care nu am un raspuns, ci doar la cele in care m-am regasit. Si da, mi-am permis.

| anonim_4396 explică (pentru Clausd10):

"Destui" ani si "destule" relatii nu reprezinta un numar, reprezinta o estimare subiectiva. La intrebarea despre cate relatii beton ai vazut tu, nu mi-ai raspuns nici macar estimativ, probabil tot "destule" e numarul lor.

Cat despre faptul ca tu ai avea relatia perfecta, imi vine greu sa cred, cred mai degraba ca tu ai iluzia unei relatii perfecte sau alegi constient sa ignori proprii demoni. Presupunand ca ma insel (ar fi prima data cand mi se intampla) sincere felicitari pentru relatia de vis.

Habar nu am de ce o tot tii lunga despre cum te-ar deranja pe tine flirtatul partenerilor, deja toata lumea a cazut de acord ca e un lucru josnic sa faci asta de fata cu jumatatea ta. Daca sunt si cunoscuti de fata, e un lucru de neiertat si un semnal clar despre cum va arata relatia ta in viitor.

E ciudat cat de usor emiti teorii despre ce ar trebui sa faca lumea in momentul in care intervine monotonia, m-as astepta la astfel de idei de la un pusti de 14 ani, un barbat matur, trecut prin 11 ani de casnicie, ar trebui sa inteleaga ca de la o anumita varsta nu mai poti renunta la relatii in momentul in care intervine ceva atat de nesemnificativ ca si monotonia. Deja la acel nivel ai oameni care depind de relatia ta, exista interese, ai obligatii pe care nu le vei mai putea duce la capat atunci cand intervine o despartire, apar complicatii atat pentru tine cat si pentru cei apropiati. Oamenii maturi nu isi pot lua jucariile si sa plece acasa in momentul in care lucrurile se imput. Chestia asta o pot face doar oamenii relaxati financiar sau relaxati intelectual, pentru majoritate insa, e infinit mai greu de facut decat este de spus. Si nu uita ca o mare linistita nu a creat niciodata marinari priceputi. Nu imi lasi deloc senzatia unui om care a trecut prin multe incercari dar poate ma insel (am spus ca nu mi s-a intamplat niciodata?).

| Clausd10 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Crezi ca e relevanta varsta mea sau cate relatii am avut eu? Eu zic ca nu. 2. Chiar tu afirmai ca flirtul e necesar pentru confortul emotional. 3. Prea putin ma intereseaza parerea celor din jur, cu atat mai putin a ta despre cum imi vad eu relatia mea, atat timp cat sunt sigur de ceea ce se intampla in interiorul ei. Nu voi epata cat de si cum suntem noi de. 4. Nu cred ca e important pentru nimeni prin cate incercari a trecut fiecare, oricum mai mult ca sigur, acum, in era netului, se gasesc o gramada de trecuti prin viata. (pe bune?) Imi place cum gandesti, dar mai ramane doar sa te intrebi daca instinctul iti e la fel de fidel sau s-a intamplat momentul sa te insele.

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Superb, superb! 10 ++

| anonim_4396 explică (pentru Clausd10):

1. Evident, in momentul in care oferi un punct de vedere e important sa ai si experienta care sa valideze respectivul punct de vedere.

2. Nu ai fost atent, intr-adevar am sustinut ca flirtul este necesar, dar doar in anumite conditii. In cazul de fata, nici macar nu poate fi numit flirt, comportamentul respectivului a fost grosolan.

3. Nici nu ar trebui sa-ti pese, noi discutam aici de dragul conversatiei, nu ai nimic de demonstrat. Eu, ca si tine, incercam sa-mi demonstrez punctul de vedere, nimic mai mult.

4. E irelevanta imaginea de ansamblu in cazul nostru.

Normal ca ma pot insela, eram ironic cand am spus ca nu m-am inselat niciodata. Cand faci o afirmatie atat de stupida nu prea mai e nevoie sa subliniezi ironia.

| Clausd10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi voie sa imi exprim atat dezacordul cat si acordul legat de cele afirmate. Un flirt intr-o relatie nu isi are rostul atat timp cat acea relatie e beton. Cand unul din parteneri incepe un flirt mai ales atat de grosolan... ceva nu e in regula cu acea relatie. Pe mine sincer, m-ar deranja un asmenea comportament. Nu se supara nimeni daca faci o gluma nevinovata la o alimentara cu vanzatoarea/vanzatorul sau intr-un restaurant cu cel care te serveste, dar cand esti cu prietenul/a intr-un grup, e nesimtire curata ca atentia perechii tale sa se concentreze asupra unuia din acel grup.
Si da, ai dreptate. Atunci cand apare acest tip de comportament, singura solutie o vad ca fiind ruptura definitiva. Razbunarea nu isi are rostul. Cel care vrea sa se razbune apare doar ca un idiot in ochii celorlalti. Trebuie sa dea dovada de verticalitate, de coloana verticala, sa arate ferm ca gestul a deranjat enorm si ca nu se cuvine asa ceva si sa rupa relatia. Cred ca am vorbit aceeasi limba, dar am vazut abia spre sfarsitul frazei. Dar nu sunt de acord cu flirtul, mai ales in acest mod. Succes in viata

| Țoglă a răspuns:

Cred că a fost un semn în care îți atrage atenția că ceva nu merge bine în relație.
De obicei sexul este motivul la astfel de probleme.

| NoName0x0 a răspuns:

Pai i.a zi.ne si noua situatia sa ne fie mai usor sa ne dam cu parerea!

| HereToHelp123 a răspuns:

Pff...e cam naspa situatia, pentru ca daca i-ai reprosa ceva, ti-ar spune ca esti o geloasa si etc...eu in locul tau as mai face o intalnire in care sa o invit si pe ea, sa vad cum reactioneaza din nou.Complicat,pentru noi e greu sa-ti raspundem, deoarece nu il cunoastem nici pe el, nici pe tine. sad

| controlby a răspuns:

Noi zicem s-a cam incepi sa valorifici potentialul barbatilor care se baga cu tine in seama. o sa-ti faca bine la nervi. asta daca si la o a doua intalnirecu tipa in cauza se comporta la fel.

| controlby a răspuns:

Noi zicem ca ar cam trebui sa valorifici potentialul baietilor care se baga in seama cu tine. Asta daca la o a doua intalnire situatia se repeta.