| Sara2 a întrebat:

Am iesit recent dintr-o relatie de 4 ani jumate, si am cunoscut un baiat cu care am iesit timp de 3 saptamani, si mi-am dat seama ca nu pot sa incep o relatie cu el si i-am zis frumos, el se poarta ff urat cu mine si ma obliga sa raman cu el, ma asteapta seara cand scap de la servici m-a amenintat cu cutitu intr-o seara la colt, mi-e frica sa merg la politie ca are pile puse sus, mi-e frica sa spun cuiva, mi-a zis ca nu ii e frica de nimeni si o sa regret amarnic, ce sa fac? imi e frica sa mai ies pe strada, a zis ca ma vrea pe mine si atat eu nu il vreau

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Politie,avocat,ordin de restrictie,parinti,prieteni,ignoranta.
Indiferent ce ti-a spus,poate fi o manipulare care are ca scop sa nu te piarda, nu stii daca e adevarat, asa ca, mergi la politie.
Mergi la un avocat si cere un ordin de restrictie, sa nu se apropie mai mult de 50 de metri de tine, e posibil, cu sesizarea de la politie in mana.
Cere ajutorul parintilor si al prietenilor, nu umbla neinsotita, chiar daca iti creezi noi probleme si greutati.Macar sunt de alt gen.
Si daca nimic din toate astea nu poti face,fii complet indiferenta langa el. Vrea sa fii cu el si te ameninta? Ok,stai langa el si nu-l vedea,nu-l auzi,nu-i vorbi(da,nu),intr-o lume a ta,ca o papusa mecanica,ca un robotel,nu va suporta!
Dar mergi la politie, fara sa te intereseze amenintarile lui!
Nu te lasa intimidata, in viata vei intalni destui nebuni, ce e de facut, te pui la dispozitia lor si le faci pe plac sau lupti cu orice mijloc posibil sa scapi?
Mult noroc si curaj!

| AllinaDaniella a răspuns:

Du-te direct la politie pana nu e prea tarziu.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi.

| BlackAndWhite123 a răspuns:

Vorbeste cu baiatul cu care ai fost 4 ani jum. poate el te poate ajuta