| 2EXA a întrebat:

Am inceput sa am insomnii deoarece am o gramada de ganduri si intrebari la care nu am raspuns.De ce nu vrea sa ne intalnim? As dori sa nu existe raspunsuri rautacioase si as dori sa stiu cum ganditi voi si care sunt motivele voastre.
Facem un exercitiu de imaginatie ca sa fie mai usor sa empatizati cu mine si situatia.

Foarte rar intalniti pe cineva care sa fie pe gustul vostru si pentru care sa aveti sentimente.Se nimereste ca aceasta persoana sa fie departe de dvs. (o relatie la distanta) dar totusi sa-ti intre atat de adanc sub piele si in inima incat sa doresti sa faci tot posibilul sa ai o relatie stabila si de lunga durata cu aceasta persoana.

Cunosti aceasta persoana minunata tocmai in perioada in care relatia actuala nu mai functioneaza si ti se dau papucii.Ramai singur/a si are loc ceva mai mult cu fata/baiatul pentru care ai inceput sa simti o conexiune insa fostul/fosta revine in viata ta si din instabilitate emotionala faci greseala de a insela persoana actuala.

Iubitul/iubita din relatia la distanta(cu care nu te-ai vazut inca) afla ca l-ai inselat de abia dupa 3 luni in care tu ai continuat sa vorbesti si sa ai contact sexual cu fostul/fosta.
Decideti sa mergeti mai departe si sa va impacati, insa partenerul/a face acelasi lucru in semn de razbunare, se culca cu fostul/a.

Sunteti chit, amandoi cu traume si ganduri, increderea pe minus dar impreuna lucrati la incredere si la tot deoarece va doriti unul pe celalalt.

PROBLEMA ESTE.
Cum sa iubesti pe cineva si sa faci atatea lucruri DAR sa NU doresti s-o intalnesti? (Spune ca vrea dar NU poate).
Eu recunosc ca am gresit, i-am spus ca-mi pare rau si am luat absolut orice masura si am facut absolut orice mi-a stat in putinta sa il ajut sa isi recapete increderea in mine (de la conturi, la gps, la tot). Am fost si la terapeut din cauza a ceea ce am simtit, doream sa nu ma mai simt vinovata si totodata sa inteleg de ce nu este pregatit sa ne intalnim si ce as putea face sa repar situatia.
Tin sa precizez ca se comporta extraordinar de frumos cu mine, face sacrificii si lucram impreuna la viata noastra de cuplu, de la distanta, asa cum putem si ne permitem.

In calitate de femeie am incercat tot ce am putut sa-l conving sa ne intalnim fata in fata (chiar si perversitati si sexcall) sa stim si noi cu cine avem de a face si cum ne simtim impreuna insa NU prezinta dorinta de a ma vedea si repeta mereu cand il intreb daca ne vedem "Am nevoie de timp, nu vreau sa ne grabim, vreau s-o luam usor, inca am imagini, nu ma simt pregatit etc"." Te rog nu ma presa" (Au trecut in momentul actual aproape 6 luni de cand ne-am impacat)

Ne cunoastem de un an, suntem impreuna de 9 luni si a aflat la finalul lunii mai adevarul.

Imi spune ca ma iubeste si imi demonstreaza asta prin tot timpul pe care mi-l ofera si prin tot ceea ce face pentru mine, dar nu vrea sa ma vada.Am vorbit si cu mama lui, a vorbit si mama mea cu el, au discutat si prietenii iar raspunsul e acelasi.

Intrebarea mea pentru voi este.
Care ar fi motivele pentru care nu ai vrea sa vezi persoana pe care o iubesti atat de mult si cu care vrei un viitor? Tu daca ai fi in locul lui, cum ai proceda? Cat esti dispus sa astepti si de ce o faci?

PS: stiu ca multi ati spune "Sunteti amandoi niste prosti, trebuia sa incheiati de mult, sunteti toxici etc" insa mi-as dori sa stiu ce alegeri ati avea voi in situatia data si cum ati gandi. Poate ma ajuta cu anumite raspunsuri la care eu nu m-am gandit.

4 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Stii ca opusul iubirii nu e ura, ci apatia? Astfel, poti sa iubesti si sa urasti pe cineva in acelasi timp.
Spun asta pentru ca eu de exemplu, oricat de indragostit as fi de tine, nu as putea sa te iert daca te-ai culcat cu altul, orice ai face ca sa ma impaci dupa aceea. Daca si el o fi construit dintr-un aluat similar, e posibil sa nu te poata ierta, desi te iubeste.

| relian a răspuns:

O fi gay laughing habar nu am,dal la jalea,iama pe mine,is mai bun ca ala,eu vin imediat daca ma chemi laughing
Cum de stai atat timp,doara pe net sau telefon,trage femeia de el si el nu-i curios.
Ori nu te palce,ori are probleme sexuale,no avea scula,mai stii,orice este posibil.
Ai spus ca v-ati traso doara la telefon,deci fara camera,asa ca omu se gandeste,vine fata nu am cu ce sa o rezolv laughing
Povestesa ca sia trasi si el cu fosta,aia suna a poveste numa,na tras ala nimic numanui,te asigur. Spune-i sa iti aratwe poze,sau video cand sia traso,ori stii ce? Spune-i ca vrei sa o faceti online la camera,asa vezi ce o sa zica laughing
Cauta sa afli ce problema are, sigur are ceva probleme.Ce nu pricep este ce tot insisti tu asa de mult.
Daca esti draguta, esti tanara si nelinistita, pa si la gara, altul, is barbati balamuc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"PROBLEMA ESTE
Cum sa iubesti pe cineva si sa faci atatea lucruri DAR sa NU doresti s-o intalnesti? (Spune ca vrea dar NU poate)"

Iar scuza ta pentru care nu te duci la el care e?

| 2EXA explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

L-am intrebat daca vrea, si ce ar face daca i-as face o vizita surpriza, a spus ca nu e pregatit sa ma vada happy
De ce ai vrea sa mergi la un om care nu vrea sa te intalneasca?
A spus ca daca as trece peste cuvantul lui i-as arata ca sentimentele lui nu conteaza si automat n-as tine cont de parerea lui etc.