| FeelingsDoctor a întrebat:

Sunt impreuna cu iubita mea de aproape 6 luni. Ea inainte de mine, a mai stat cu un baiat, 2 ani si ceva, a fost prima ei iubire, el a plecat din tara si dupa vreo 6 luni la distanta s-au despartit. Eu i-am propus sa stau cu ea pe ascuns, sa o ajut sa treaca peste si asa a si fost, dupa 3 saptamani in care am stat in secret s-au despartit, si am ramas impreuna. Acum primele 4 luni si ceva din relatia noastra au fost cele mai frumoase, clipe pline de viata in care chiar m-am simtit iubit. Ne intalneam zilnic, stateam ore insir amandoi si relatia a evoluat foarte repede, asta neinsemnant ca nu am iesit si cu prietenii, amandoi am avut timp si de prieteni. Dupa vreo 4 luni si ceva, parca a inceput sa devina mai rece, si am simtit chestia asta. Nu a mai trecut mult si mi-a spus ca nu e nevoie sa ne vedem in fiecare zi, ca vrea sa mai stea si singura.Am trecut printr-o perioada de certuri, ea incepuse practic sa se supere cam din orice chestie. Eu mai insistam, ne mai certam pe chestia asta, si acum cateva zile mi-a spus ca daca mai insist ne despartim si gata. N-am mai insistat, dar sa va zic ca in 4 zile, ne-am intalnit 2-3 ore. Alalteieri am discutat cu ea, si i-am spus ca s-a schimbat, ca nu mai e ca la inceput, si ca simt ca am inceput sa ne indepartam, si ea mi-a spus ca nu s-a schimbat deloc, dar ca intr-adevar ne indepartam, ca nu ne mai intelegem, si ca asa se intampla in multe relatii, ca si cum ar pregati o despartire. Dupa am vorbit cu ea si mi-a spus ca de cateva zile, apraope in fiecare noapte il viseaza pe fostul, ala cu care a stat 2 ani si ceva, viseaza ca moare, si plange cu familia lui, etc. Si ca el in 2 ani si ceva cat au stat, nu i-a cerut absolut nimic, a lasat-o pe ea sa faca fiecare pas, eu am grabit lucrurile, si cu faptul ca insist si alte chestii, ii amintesc de el, ca el nu facea asa. Si ca nu e vina ei, dar se obisnuise cu el si mi-a zis vorba aia, cu prima iubire nu se poate uita niciodata. Inteleg chestia asta, dar ma deranjeaza ca a inceput sa fie mai rece, sa se supere din orice. Eu tin foarte mult la ea, si nu vreau sa renunt la aceasta relatie. Dar pot sa spun ca de cateva saptamani cel putin, nu ma mai simt asa iubit, cum ma simteam in primele 4 luni, si asta ma doare. I-am spus ca am pus tot sufletu meu in relatia asta, si ca ma doare cand vad ca acum petrece mai mult timp cu prietenele, se vede cu ele zilnic, si noi ne intalnim la 2-3 zile si ca practic asa sunt eu, simt nevoia sa o vad in fiecare zi, si ea mi-a zis ca o sufoc, ca se simte sufocata, ceva de genu. Si ca in primele 3-4 luni, a fost foarte fericita, chiar uitase de fostul, dar acum de la un timp, a uinceput si visele alea si isi tot aminteste de el, fara sa vrea si ca nu e vina ei, etc. Mi-as dori din tot sufletu sa fie totul ca in priemel luni. Ce as putea sa fac? Voi TPU, ce ma sfatuiti in aceasta situatie?

14 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Încă îl iubeşte pe fostul ei iubit şi pe tine te neglijează. Nu înţeleg de ce te-ai amestecat în relaţia lor când încă erau împreună. Nu realizează cât de mult o iubeşti şi câtă atenţie îi oferi chiar dacă nu merită. Visele nu au legătură cu realitatea, dar dacă ţi-a spus că de la o vreme îl visează pe fostul ei iubit, înseamnă că se gândeşte mereu la el. Poate el a căutat-o după patru luni, fără să îţi spună ţie, iar acum ea îi simte lipsa din nou. Dacă ţi-a spus că eşti prea sufocant, iar fostul ei iubit o lăsa doar pe să facă primul pas, înseamnă că îi plac nepăsătorii şi aroganţii, aşa cum era fostul ei iubit. Nu are rost să rămâi împreună cu ea, deoarece îi plac ''băieţii răi'', nu băieţii sinceri şi sentimentali. Te sfătuiesc să o laşi în pace pentru că nu te iubeşte şi să îţi vezi de drum!

| roxpau a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii oferi spatiul necesar de a lua o decizie sa nu o mai,, agasezi '' sufoci etc... nici ei nu ii este usor Las-o o perioada nu o mai cauta si te vei convinge daca te iubeste sau nu

| grab a răspuns:

Varule,
Cunosti expresia: "Fa-ne sa ne fie dor de tine!"?

In ce te afli tu acuma se afla jumate din copiii in curs de maturizare, anume refuzul de accepta ca fetele sunt iresponsabile si nu stiu ce vor cu viata lor.

Bai ce-o fi greu asa sa o lasi sa se linisteasca singura. Ii zici clar negru pe alb: te astept cat timp va fi necesar! Si intre timp iti vezi de viata ta: scoala, tovarasi, sport, distractie, plimbari.
Nu o sa fie usor, dar decat sa va bociti pe umar mai bine rezolvati-va fiecare in particular a.i. impreuna sa savurati doar fericirea. Deocamdata nu v-a pus nimeni sa va jurati credinta "la bine si la rau".

Nu te mai consuma atat, e o copila indragostita si are nevoie de timp si de mai multe vise. Totusi recomanda-i niste Valeriana si ocazional 2-3 capatani intr-un perete de BCA sa se trezeasca la viata. Visele nu aduc trecutul inapoi, ele doar iti targeteaza viitorul.

Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru grab):

Nu-i spui 'te astept cat e necesar'. nu-i spui nimic, nu e nevoie sa i te supui. el e umil in fata ei, respectiv ea devine o nenorocita. asa sunt oamenii. daca cineva s-ar milogi de el, la fel ar reactiona si el. sa o lase mai moale, sa fie mai barbat.
dar n-o sa fie.

| grab a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stiai sa citesti printre randuri si ai mai fi vazut si alte posturi de ale mele ti-ai fi dat seama de fapt ca asta era asa o chestie de care el sa se agate pe viitor cand ea probabil i-ar fi reprosat ca nu a mai cautat-o brusc si fara explicatie.

Intre timp, el ar fi "asteptat" declarativ, pentru ca ea oricum nu merita sa o respecte faptic!

Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru grab):

Nu am timp sa citesc. timpul meu e mai pretios decat atat.

| grab a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi, dar azi e vineri! Yeee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un milog de asta nu esti interesant. n-o mai cauta, n-o mai intreba, sa vezi ce uimita o sa fie si cum o sa te caute.

| zDenYz a răspuns:

Buna aceea fata sigur nu vrea sa mai fie impreuna cu tine daca se gandeste la fostul inseamna ca inca il iubeste pe el si nu pe tine.Te sfatuiesc sa o parasesti pentru ca nu cred ca te iubeste cu adevarat

| Gαηαmα a răspuns:

Pai cum au spus si ceilalti, il iubeste inca pe fostul.Eu zic sa o lasi mai linistita. Poate nu mai are nici incredere si nu mai vrea plus ca se gandeste la acela... poate nu a ajuns sa te iubeasca si nu poate sa uite...

| Edeline a răspuns:

Prima dragoste la o fata nu se uita niciodata asta asa este.prietena ta acum este intr-o situatie foarte grea.nu stie ce vrea.il vrea pe fostul ei.dar si pe tine.cel putin eu asta inteleg din ce ai spus tu.las-o sa se decida.nu ii mai da atentie. ignor-o pentru o perioada de timp! o sa iti fie greu, dar o sa mearga ai sa vezi! daca te vrea, o sa vina ea dupa tine.nu o forta tu!:*Succes

| ammy12 a răspuns:

Am citit pe aici raspunsuri. Hai totusi sa nu intram in alta extrema... Poate il iubeste si pe el, dar daca va ganditi bine fiecare persoana ca e fata ca e baiat, va face intotdeauna comparatii cu prima iubire, si intotdeauna cei care vor suferii sunt actualii. Pentru ca vrand, nevrand, acestea le poti spune din greseala. In prima faza crezi ca nu-l intereseaza pe cel de langa tine. Da intr-adevar la voi este o situatie mai dificila. Te cred ca o iubesti dar in cazul asta trebuie sa o lasi singura sa se decida ce vrea sa faca cu viata ei. Si ii poti spune ca ii dai timp sa se gandeasca bine si alegerea va fi a ei. Daca intr-adevar tine la tine te accepta asa cum esti chiar daca o suni incontinuu(inseamna ca iti pasa). Succes si sa ma anunti ce ai facut

| cosminel417 a răspuns:

Nu poti face nimic e clar ca ea nu a uitat de relatia cu el si ii duce dorul daca el va veni in tara se va intoarce la el nu te mai amagi singur, nu te merita

| FeelingsDoctor explică:

El nu se mai intoarce sigur in tara, si ea mi-a spus ca nu mai e nici o sansa sa se impace cu el, cand a aflat el ca statea cu mine, inainte sa se desparta de el, a injurat-o, etc si-au vorbit urat si acum el o uraste, ceva de genu