| Alexxanndra91 a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale Milligest in data de 5.02. 2014. Dar menstruatia mi-a inceput in data de 4.02. 2014. Azi 10.02. 2014 am avut contact sexual cu prietenul meu neprotejat. Precizez faptul ca nu a ejaculat deloc. Am sanse sa fi ramas gravida?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu NU pricep de ce NU respectaţi "instrucţiunile" din Prospect!?!

Din PĂCATE, există RISC de sarcină :(

Ar fi TREBUIT să utilizezi metode contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) timp de 7 zile şi DOAR din a 8-a zi se putea face sex neprotejat!

"3. CUM SĂ LUAŢI MILLIGEST
Utilizaţi întotdeauna Milligest exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doza uzuală este un drajeu zilnic, de preferat la acelaşi moment al zilei, timp de 21 de zile consecutive, începând din prima zi a ciclului menstrual. Această perioadă este urmată de un interval de 7 zile de pauză de administrare, pe parcursul căruia va apărea sângerarea menstruală. Următoarele 21 de drajeuri trebuie administrate începând cu ziua a 8-a (chiar dacă sângerarea nu a încetat). Astfel, administrarea următoarelor 21 drajeuri de Milligest va fi începută întotdeauna în aceeaşi zi a săptămânii ca şi primele 21 drajeuri. Volumul sângerării vaginale poate descreşte; acesta este, totuşi un fenomen normal.
Primul ciclu al tratamentului
Aşteptaţi ca următoarea menstruaţie să se producă. Între timp, se recomandă utilizarea unor metode contraceptive alternative (de exemplu: prezervativul, diafragma, spermicidele). Administrarea Milligest trebuie începută în prima zi a ciclului menstrual." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

De ce nu cititi oameni bun prospectul ala?
Exista AC care te protejeaza din prima zi, exista AC care isi fac efectul maxim cam dupa primele 7 zile.
Oricum faptul ca ai intarziat o zi cu inceperea foliei se denumeste ca luate incorect deci eficienta lui scade.
Eu iti dau sanse 50-50.

| Mingo a răspuns:

Sunt sanse 70 % sa ramai gravida daca ai luat anticonceptionale cu 5 zile inainte de momentul respectiv happy