| mariaariamaron a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionalele diane 35 in prima zi a menstruatiei dar dupa nu le-am mai ai luat 3 zile la rand pentru ca am fost plecata. Am continut dupa cu anticonceptionalele dar imi rămân 3 la final, nu? Cum ar trebui sa procedez?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa discuti urgent cu ginecologul care te-a supravegheat. E un incident major, iar Diane sunt niste contraceptive bogate in hormoni, care trebuie luate cu foarte multa grija. Luna asta nu esti protejata si, in plus, poti face dereglari hormonale foarte severe, care sa te nenoroceasca pe viata. Discuta cu ginecologul daca chiar ti se potrivesc contraceptivele (ele trebuie luate de femei foarte responsabile, care nu patesc astfel de incidente foarte grave, in principiu se accepta maxim o intarziere cuprinsa intre 2 si 12 ore in 8 luni de administrare)

| corbulalbrosu a răspuns:

Va trebui sa folosesti toate cele 21 de pastile AC existente pe folie si fata de data in care iti vei administra cea de-a 21/ultima pastila AC vei numara cele 7 zile de pauza, cele in care se va produce menstruatia. Fiindca protectia contraceptiva in acest ciclu menstrual este total compromis, din acest motiv va trebui ca eventualele acte sexuale intretinute sa fie protejate prin folosirea prezervativului. Prima pastila de pe urmatoarea folie cu AC se va administra incepand cu a 8-a zi numarata fata de ziua in care se va administra ultima pastila. Multa sanatate!