| Catte a întrebat:

In legatura cu anticonceptionalele... de 3 luni nu mai iau, si acum vreau sa incep din nou a lua.
Cum ar trebui sa procedez? ( tin minte ca la inceput cand am inceput, doctorul mi-a spus ca din prima zi a menstruatiei. dar acum? ) tot din prima zi a menstruatiei?
aa, si in caz de conteaza, am pilule Artizia-zentiva.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci din nou la ginecolog. Dupa o pauza, reinceperea contraceptivelor se face numai cu acordul ginecologului si numai dupa consultatie.

| alessia5158 a răspuns:

" Începeţi utilizarea în prima zi a ciclului, adică în prima zi de sângerare menstruală; începeţi cu o pilulă marcată cu ziua corectă din săptămână; de exemplu, dacă ciclul începe miercuri, începeţi cu pilula marcată „Mi"; după ce aţi luat prima pilulă, luaţi o pilulă în fiecare zi urmând direcţia săgeţilor, până aţi terminat toate cele 21 de pilule din cutie; astfel, Artizia funcţionează imediat şi nu este nevoie de altă metodă contraceptivă" ---vezi sursa :http://ginecologultau.ro/artizia/

Răspuns utilizator avertizat
| rabbit2014 a răspuns:

Eu stiam ca a 3 a zi dupa menstruatie...de abicei asa se reincepe totla fel in prima zi cum ai facut si data trecuta. Dar eu nu am mai auzit asacum ti- a zis doctorul tau