| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat sa-mi pun prezervativul, si cand sa-l rulez, observ ca nu merge. Am realizat ca l-am pus invers, tin sa precizez ca doar sfert de prezervativ a atins "capul", dupa care spre inconstienta mea l-am intors si am inceput sa introduc penisul in vagin. Nu am reusit, practic doar am atins baza vaginului. Exista riscuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un ''risc'' extrem de mic probabil cu mult sub 0, 1%, sau un ghinion enorm de mare nu-i asa, ar putea exista numai intr-o singura situatie si anume ca acea penetrare sa se fi intamplat exact in preziua/ziua in care se produce OVULATIA. Dar pentru a putea sa existe si acea infima probabilitate de 0, 1% amintita, in mod obligatoriu ar fi trebuit sa existe niste spermatozoizi in uretra, care sa se ''lipeasca'' de prezervativ. Iar pentrua exista asa ceva in mod obligatoriu ar fi trebuit sa ejaculezi inainte de a incerca sa-ti montezi prezervativul. Astfel ca in mod logic posibilitatea de formare a unei sarcini tinde ----> direct spre 0 (zero) Sanatate!

6 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu exista risc de sarcina daca la asta te ai referit.

| Montana01 a răspuns (pentru HazelEyes77):

La asta m-am referit, nu am introdus penisul in vagin de tot deoarece m-a lasat in acel moment, nu vreau sa detaliez mai mult ca nu are sens. Dar vreau sa te intreb daca am incercat sa il imping oarecum in vagin dar nu a intrat mai mult de sfert, sigur nu exista risc de sarcina nedorita?

| Montana01 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar a intrat extrem de putin varful penisului, se considera penetrare? si da, era in perioada fertila.

| sofisis a răspuns (pentru Montana01):

Da, normal ca se considera penetrare. Capul era uscat sau ud?

| Montana01 a răspuns (pentru sofisis):

Uscat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Montana01):

Un ''risc'' extrem de mic probabil cu mult sub 0, 1%, sau un ghinion enorm de mare nu-i asa, ar putea exista numai intr-o singura situatie si anume ca acea penetrare sa se fi intamplat exact in preziua/ziua in care se produce OVULATIA. Dar pentru a putea sa existe si acea infima probabilitate de 0, 1% amintita, in mod obligatoriu ar fi trebuit sa existe niste spermatozoizi in uretra, care sa se ''lipeasca'' de prezervativ. Iar pentrua exista asa ceva in mod obligatoriu ar fi trebuit sa ejaculezi inainte de a incerca sa-ti montezi prezervativul. Astfel ca in mod logic posibilitatea de formare a unei sarcini tinde ----> direct spre 0 (zero) Sanatate!

| xXxBogdi2005xXx a răspuns:

Trebuie sa vizitezi un ginecolog neaparat.