| godzila007 a întrebat:

Am intalnit o fata in aceasta vacanata intr-o statiune montana, acum e prietena mea, dar ea locuieste in Spania si vorbim doar pe facebook si vine doar in vacante aici, si vreau sa imi dati subiecte de discutie cu ea ca nu mai stiu nici-unu`! OFER FUNDA

2 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Faceti si voi cunostinta (ce animal va place, ce mancare preferati )
dupa...
In general, cand discuti cu o fata, conversatia ar trebui sa fie deschisa si intretinuta de povesti. Poti sa-i povestesti intamplari care ti s-au parut haioase (le place sa le facem sa zambeasca) dar ai grija ca acele intamplari sa nu te puna pe tine intr-o ipostaza proasta. In general, nu-i povesti lucruri negative (cum ai reactionat cand te-a injurat un coleg – desi tie ti se pare haios) pentru ca asta face rau, desi pare ca zambeste. Cand povestesti poti sa "infloresti" putin povestea dar sa nu iesi din tipare – adica, in cazul in care afla povestea adevarata sa nu-si dea seama de ceea ce tu ai "adaugat".

De la povestiri se pot deriva subiecte de discutie. Dupa ce-ti povesteste o anumita intamplare poti sa-i zici parerea ta (optimista si competenta) astfel incat sa o pui pe ea in lumina reflectoarelor dar sa nu te lauzi pe tine. Aici trebuie sa ai grija sa nu exagerezi si, din nou, sa nu te lauzi pe tine pentru ca ea este cea care conteaza (cel putin deocamdata).

Acum, sa dau cateva exemple de subiecte de discutie, desi unele pot sa nu se potriveasca tuturor:
– caini si pisici (in general le plac)
– teatru / film / muzica (nu exagera – nu incepe sa-i povestesti filme, decat poate o parte mica ce poate sa o faca sa zambeasca – dar atat!)
– haine / gusturi despre moda (zi-i daca esti "in pas cu moda")
– internet (nu intra in detalii tehnice, ca nu o intereseaza ce e DHCP, spune-i doar ce parere ai despre retelele sociale sau despre altele)
– relatii (spune-i ce parere ai despre relatiile la distanta sau despre relatiile on-line)
– scoala / facultate (nu exagera cu asta – asa cum esti tu plictisit asa e si ea)
– masini (e posibil sa-i placa dar, la fel, nu intra in detalii tehnice)
– arta / pictura (intreab-o daca e pasionata si, ce alte pasiuni are)

Intrebari mai delicate (necesita atentie, in exprimare si dezvoltare si, trebuiesc abordate mai tarziu, dupa ce lucrurile merg bine)
– ce parere ai despre primul sarut (cand crezi ca ar trebui sa se intample)
– te consideri romantica
– crezi in destin
– iti place sa meditezi singura

Daca pare interesata de ceva, axeaza-te pe acel ceva si incearca sa dezvolti dar nu exagera. Las-o pe ea sa vorbeasca si capteaza-i atentia cu privirea (uita-te in ochii ei, nu pe cer). Ai grija sa fii ingrijit (corp, haine) si sa nu vorbesti foarte mult despre tine in mod direct.

Iata cateva lucruri pe care trebuie sa le respecti

Regula numarul 1 este sa nu-i zici totul despre tine. Nu incepe sa te destainui si sa-i povestesti toata viata; povesteste-i doar intamplari interesante si care sa-i starneasca un gram de curiozitate (fetele sunt foarte curioase, in general) – nu-i povesti cum a fost prima noapte de betie dar poti sa-i zici cat de mult te-ai chinuit sa-l descoperi pe Mos Craciun (stiu, poate suna stupid, dar ar putea fi ceva haios).

Cateva reguli simple pentru inceput: trebuie sa te uiti bine in oglinda inainte sa pleci de acasa (de fiecare data cand pleci de acasa), sa stii sigur ca ai fata curata si hainele curate (ar fi indicat si calcate), ai grija sa ai unghiile taiate (poti sa ai si manichiura facuta, optional) si ai grija cu ce te imbraci si cum, ai grija sa nu te dai cu prea mult parfum si, ai grija cum te dai.

Regula numarul doi: studiaza terenul. Ai grija sa nu incerci sa abordezi o fata despre care nu stii chiar nimic. Ar fi indicat sa o mai fi vazut de cateva ori macar, ca sa nu pici ca nuca-n perete. Orice fata este speriata (chiar daca nu se exteriorizeaza) la gandul de a cunoaste un tip din senin.

Acum, ai grija ce vorbesti si mai ales cand.

Nu incepe sa vorbesti cu ea cand mai ai o statie sa cobori din tramvai sau cand esti in metrou si nu te poate auzi (ti-ai irosi energia si timpul). Daca nu ai un motiv de a o baga in seama (de exemplu, are ochii foarte deschisi, sau mergeti cu acelasi tramvai in fiecare dimineata) atunci poti incepe prin a te prezenta, apropiindu-te de ea la limita bunului simt, "buna, eu sunt GIGEL", fara sa o atingi. E contraindicat (cu 3 semne de exclamare) sa folosesti ‘fraze tip’, cum ar fi "cat e ceasul", "iti sta bine bluza", "ce tramvai e asta", "ai un servetel" etc etc pentru ca devii un mare clown (in cazul in care nu-ti doresti sa cunosti o retardata).

Bun, de acum, lucrurile se misca foarte rapid si trebuie sa stii cum sa te adaptezi. Se merge pe principiul "orice-ti iese din gura poate fi folosit impotriva ta". Imediat dupa ce te-ai prezentat, trebuie sa fii atent la reactia ei. Si cand zic atent, ma gandesc la un iepure in alerta care simte si in ce directie bate vantul.

Poate sa fie:
a) scarbita ["tu cine dracu’ mai esti?!"] caz in care te retragi elegant si ii zici (nu taci!) ceva care sugereaza "Scuze daca te-am deranjat!"
b) surprinsa ["de ce mi te prezinti? ai vr-o promotie, ceva?"] caz in care trebuie de asemenea sa te retragi, dar nu la fel de brusc. Spui adevarul, care sugereaza "te-am vazut si mi-ai placut"
c) deschisa ["de ce nu?!"] cel mai fericit caz, in care, de asemenea spui ce vrei, dar mai ‘cu tupeu’. Ceva de genul, "imi place de tine la prima vedere si, voiam sa stiu daca vrei sa imi dai ocazia sa te cunosc"

Atentie! Textele de mai sus nu trebuiesc reproduse! Cum ziceam, nu exista un text standard, doar niste idei. Site-ul asta poate sa fie vizualizat si de catre fete, asa ca daca vei da o replica pe care o cunoaste, fie va zambi, fie va rade in hohote. Oricum ar fi, nu e de bine!

Apoi, in functie de disponibilitatea ei, urmeaza o discutie fireasca, intre 2 oameni, pe care fiecare o fructifica asa cum crede si poate. E indicat sa fii stapan pe ce zici si sa abordezi subiecte care ar putea-o interesa.

La capitolul "ASA NU!"
– ai grija cum vorbesti: sa nu vorbesti aiurea, sa nu te balbai, sa nu te lauzi si sa nu incerci sa pari ceea ce nu esti
– nu cere din primele cuvinte numarul de telefon. In cazul in care nu crezi ca o s-o mai vezi vrodata, poti sa o intrebi ceva care sugereaza "ti-ar placea sa ne mai vedem?" si, daca raspunsul ei este afirmativ ("de ce nu?" sau "da" sau altele) atunci stabileste pe moment o noua intalnire (de aici poate ajunge sa-ti dea ea numarul de telefon sau sa-l ceara pe-al tau)
– nu vorbi continuu pe principiul "sa facem conversatie". Las-o pe ea sa vorbeasca atat cat se poate de mult. Cand inceteaza, aprinde-i interesul cu cate o intrebare
– nu o plictisi cu subiecte stupide (bere, footbal, IT, games etc) si, intreab-o ce-i place, ca sa stii ce subiecte poti sa abordezi
– nu te uita la sanii sau fundul ei, indiferent cat de apetisanta e. Poti sa-i privesti buzele, dar e indicat sa o privesti in ochi
– nu o contrazice si nu intra in discutii fara sens sau care pot deveni plictisitoare (de genul "ce mai e pe la scoala")
– nu pleca brusc, adica nu zice doar "Pa pa!" si gata. Explica-i prin putine cuvinte ca ti-a facut placere sa o cunosti
– nu-i da numarul tau de telefon… e cel mai stupid lucru pe care il poate face un ‘EL’ la o prima vedere
– nu te lauda fata de prieteni sau amici referitor la "realizarea ta" pentru ca poti ajunge penibil foarte usor daca afla (lumea e mai mica decat crezi).

MULTA BAFTA! happy

| Onat_Lore_1994 a răspuns:

Pai... Incearca sa o cunosti mai bine, dupa care probabil raspunsul va veni de la sinewinking (intreab-o care e melodia pref., ce parere are despre tine s.a. )