| AndreiSpaimaLaFemei a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu partenera mea. Ea ia yasim pentru ca are ceva probleme cu acneea si stiu ca sunt anticonceptionale sau ceva de genul. Dar in ultima ei zi de luat yasmine, am facut sex si s-a rupt prezervativul. Am realizat cam tarziu dar inca nu ejaculasem desi am auzit ca se poate sa ramai insarcinata si fara sa ejaculeze baiatul in tine. Si ne-am speriat, ea a luat pastila de a doua zi si acum dupa 2-3 zile de la anticonceptional, ii curge mult sange, si stiu ca de la AC curge sange, dar din cate imi spune ea ii curge cam mult sange si e sange proaspat. Ea crede ca este insarcinata. Accept orice semn de ajutor si il apreciez foarte mult.

Răspuns Apreciat de Editori
| vic1998 a răspuns:

Nu există riscul de sarcină, însă ar trebui să meargă la ginecolog pentru că sângerarea a apărut ca o reacție adversă din cauză că administrase anticoncepționale și a mai luat și pastila de a doua zi. O sarcină se vede doar după aproximativ 11 zile de la actul sexual. În plus că dacă nu ejaculezi în ea, nu are cum să rămână gravidă. Nu e chiar așa de ușor să rămâi gravidă.
Du-o la ginecolog și spune-ți medicului ce administrase pentru că starea ei s-ar putea agrava. Din cauza pastilelor de a doua zi, sunt cazuri în care femeia poate să devină sterilă sau se pot întâmpla lucruri și mai grave.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un asemenea comportament absolut IRESPONSABIL, poate sa produca/provoace urmari extrem de grave asupra sanatatii aparatului reproducator cat si a fertilitatii, adica a capacitatii ei de a mai putea sa aiba copii in viitor. Din acest motiv pentru a evita orice posibilitate de a se instala chiar si sterilitate temporara, dar fara a se putea exclude si posibilitatea de a deveni ''STEARPA'' definitiv, ar trebui sa se prezinte de urgenta la medicul ginecolog care i-a prescris tratamentul cu pastilele AC Yasmine. Se adevereste din nou ca sexul nu reprezinta o ...joaca pentru copii. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu are cum să fie gravidă, dar NU se ia pastila de a doua zi PESTE anticoncepționale!
Are o reacție nedorită la medicamente - ar trebui să meargă la urgență dacă nu se oprește hemoragia. Și chiar dacă se va mai potoli, tot trebuie să meargă la medic!

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ia anticonceptionale corect, poţi să ejaculezi în vagin de fiecare dată, fără a exista posibilitatea de apariţie a unei sarcini.

| Issabelle6789 a răspuns:

Stau si ma intreb...chiar nu a intrebat-o nimeni pe iubita ta daca ia si alte pastile atunci cand a mers la farmacie pentru pastila de a doua zi? Asistenta ce astepta? Iubita ta nu a putut citi prospectul medical? Iti dai seama ca e expusa acum la un mare risc? Nu va mai jucati cu asa ceva!