| PopescuMadalina a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si dupa cateva minute am vazut o pata de sange pe cearceaf(nu eram virgina) dupa care mi-am pus absorbant si nu a mai curs nimic...ce poate fi? Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Poate a fost putin mai "agresiv",mai viril,in timpul actului sexual,poate erai imediat dupa menstruatie,poate tu ai o mica rana si atunci s-a produs o mica sangerare, poate...
Sfatul meu, ar fi sa mergi sa-ti faci un control ginecologic, sa vezi daca nu ai o rana, pentru a evita o eventuala problema grava.

| PopescuMadalina explică (pentru pietrean):

Ultima menstruatie am avut-o pe 20, deci se exclude...nu vreau sa merg la ginecolog pentru ca am 17 ani si parintii nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala

| ZuzuMissy a răspuns (pentru PopescuMadalina):

De e nu vrei sa stie parintii tai ca tiai inceput viata sexuala? la cati ani tiai inceputo de iti este teama sa afle?

| pietrean a răspuns (pentru PopescuMadalina):

Faptul ca ai 17 ani, nu inseamna ca trebuie sa mergi"de mana"cu parintii, la medicul ginecolog.Iti iei trimitere de la medicul de familie, deoarece vrei sa faci un control(pentru un motiv oarecare:de exemplu motivezi ca ai ciclul menstrual care iti vine la numar de zile diferite, este prea dureros).
Trebuie facut un control, mai ales ca ti-ai inceput viata sexuala!
In cazul in care ai o rana(sa observi daca mai ai vreo sangerare si altadata), inseamna ca este ceva in neregula.Nu vreau sa te sperii, dar este mai bine sa stii, o rana, poate duce la cancer(fara sa simti nimic, doar te trezesti cu o problema grava de sanatate).

| PopescuMadalina explică (pentru ZuzuMissy):

Acum vreo jumatate de an

11 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Daca prima data ai facut-o tot in pat si nu intr-o scara de bloc sau pe vreo bancheta a unei masini dubioase, iti poti aminti daca ai vazut pata de sange? ca se poate lua in calcul si varianta ca ai facut-o dar abia acum s-a rupt himenul

| PopescuMadalina explică (pentru DNSK):

Nu, nu a curs deloc sange. La asta m-am gandit si eu....am vorbit cu o prietena mai mare si ei i s-a intamplat la fel si nici ea nu stie despre ce-i vorba

| DNSK a răspuns (pentru PopescuMadalina):

Abia acum ti s-a rupt himenul. stai linistita ca nu-s stres. calma. intreaba-l pe prietenul meu google si-ti zice el tot

| Alcyon a răspuns:

Du-te neaparat la ginecolog. Ai viata sexuala, automat trebuie sa te prezinti la medic, de fiecare data cand apare o problema. Cand ai facut sex, nu ti-a fost frica de parinti. Atunci n-ar trebui sa-ti fie frica nici acum. Sangerarile de dupa contactul sexual, pot fi un indiciu al unei afectiuni ginecologice (leziuni sau chiar boli cu transmitere sexuala; ramase netratate, acestea se pot agrava, ducand la complicatii precum sterilitatea).

| PopescuMadalina explică (pentru Alcyon):

E prima data cand se intampla

| Alcyon a răspuns (pentru PopescuMadalina):

Oricum ar fi, dupa inceperea vietii sexuale, e necesar sa mergi la ginecolog pentru control. E mai usor sa previi, decat sa tratezi.

| P1Madalin a răspuns:

Poate ca erai dupa menstruatie.