| yourkittycat a întrebat:

Se poate sa am anemie? Timp de doua luni ciclul menstrual m- a tinut 12 zile cam asa. De cateva zile am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si dupa ce am facut dus mi- a curs putin sange, la fel si a doua zi mi- curs foarte putin. cate o data ma inteapa putin la ovare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi avea şi anemie, dar NU din cauză că menstra a durat 12 zile!
Eventual, având în vedere sângerarea prelungită, este posibil ca să se fi agravat o eventuală anemie preexistentă...

Oricum, având în vedere că ai 20 de anişori, NU sunt normale menstruaţii de 12 zile!
De asemenea, durerile/"înţepăturile" de la ovare pot indica o afecţiune ovariană :(

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii la întrebările anterioare :
http://www.tpu.ro/......-un-medic/

Toate cele bune.

| Mariana123456 a răspuns:

Nu cred, anemia este atunci cind in organism destule vitamine nu ajung si tu esti palida pe fata.Dar in privinta ovarelor, ai dereglari hormonale, sau ai racit la ovare, tu citi ani ai?