| Sara2 a întrebat:

Am luat pastila de a 2 zi dupa 2 ore de la contactul sexual desi nu se sparsese prezervativul, totul a fost ok dar mi-e pofta de pizza, e posibil sa fiu insarcinata? au trecut vreo 4 zile deja de la acel contact

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 4 zile nu ai nici un semn de sarcina, asa ca pofta are de-a face mai mult cu razgaiala decat cu sarcina. In plus, poftele sunt semne de sarcina la un numar extrem de mic de femei.
Intrebarea este: cum naiba ai reusit in doua ore sa gasesti ginecolog, sa te consulte, sa-ti recomande pastila de a doua zi si sa o si iei?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alinutza, amre prostie ai facut. In viata ta sa nu mai faci asa ceva. Practic, tinand cont de aceasta imprudenta, eu iti recomand sa uiti definitiv de existenta pastilei de a doua zi. Ar fi prea periculos sa mai iei vreodata. sau macar doi ani sa nu te atingi de ea. este foarte periculoasa, nu se ia fara indicatia medicului, iti distruge organismul. O sa te trezesti ca fie nu poti avea copii, fia ca o sa faci cancer ovarian sau endometrial la 30 de ani si n-o sa te mai poata salva nimeni si nimic. Mi se pare groaznica situatia ta, ma sperie rau de tot.

| Bacemi a răspuns:

Nu cred. Tu esti ingrijorata si inventezi de fapt aceste lucruri cum zicea si razzispeed cu urcatul scarilor. Pizza e de altfel mancarea preferata a multora. Tin minte si eu cand m-am despartit de o fata ca ma gandeam ca nu mai pot de suparare, poate fac infarct acum si m-o luat niste dureri de inima de nu mai puteam. Totul e autosugestie. De multe ori ne facem rau cu mana noastra tongue

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e posibil, dar atentie la pastila de a 2 a zi, nu le poti lua decat de 2 ori pe an.

| Silvia a răspuns:

Ai folosit si prezervativ, ai luat si pastila de a doua zi, ce mai vrei?hee hee
E totul bine. Pur si simplu ti-e pofta de pizza, nu esti insarcinatawinking.
Oricine mai are pofte din cand in cand.big grin

| Sara2 explică:

Brigaela, pastila am luat-o fara medic m-am dus repede la farmacie caci disperam

| Sara2 explică:

Da o iau de fiecare data dupa ce fac sex, imi e frica, o iau si tot stau in stres

| Babushka a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata. Aceste simptome apar de la cateva saptamani o luna asa pur si simplu aveai pofta. Poate fi si din cauza sindromului premenstrual cand apetitul iti creste, pofteti mai mult, manaci mai mult.

| crizantema a răspuns:

Deci stai asa:nu s-a rupt prezervativul si totusi ai luat pastila? De ce? In fine...aceste pastile creeaza un dezechilibru hormonal foarte mare, eu am patit-o si acum fac tratament, cu toate ca le-am folosit doar o data. Unui spermatozoid ii ia 5 zile sa ajunga la ovul ca sa-l fecundeze. Pe prospectul pastilelor scrie cum actioneaza acestea, sper ca l-ai citit bine, caci la urma urmei nu sunt sigure 100%. Dar ca sa fi tu linistita si sa fii sigura de situatie cumpara-ti un test de sarcina. Sa ai grija de tine kiss

| lady_1122 a răspuns:

Si daca nu s-a rupt pentru c ai mai luat pastila? u stii c efecte negative pot avea pastilele astea daca ei des iti faci probleme hormonale si ajung a nu-si mai face efectul...no nici intr-un caz nu esti gravida stai linistita..., a-ti fi pofta d ceva e ceva firesc...esti u prea stresata d chestia asta ...iti garantez ca esti ok...

| adi_7507 a răspuns:

Si, mai respiri?

| razispeed a răspuns:

Nu esti, fosta mea a luat tot la fel pastila de a doua zi (un flacon are 2 pastile), la 3 ore dupa prima tableta din flacon am facut sex neprotejat si nu am ferit o si nu a ramas. Tot la fel era si ea speriata ca obosise cand uracase scarile, si citise ea pe net ca e o simtoma de sarcina, s a dovedit a nu fi.

STAI LINISTITA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor mie imi e pofta de o inghetata, oare sunt insarcinat?sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum deoarece numai la 10-14 zile se vede dc da sau dc nuh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa ai un contact sexual dupa ce ai luat pilula de a 2 zi?

| puimic a răspuns:

Buna seara e am facut dragoste cu iubitu meu si s-a spart prezervativul dupa cam 2 ore am luat pastila de a doua zi pot sa raman gravida?

| crisstinik a răspuns:

Stai linistita! Nu esti insarcinata! Numai ca pastila de a doua zi are si efecte secundare... diferite de la organism la organism...este posibil sa nu-ti vina menstruatia...tot de la ea este, dar in cazul asta este indicat si un control de specialitate.In orice caz, pastila are efecte secundare... poftele, in cazul tau.:*