| cesafac18 a întrebat:

Mereu am avut contact sexual protejat, doar ca intr-o zi a ramas prezervativul in mine, nu a ejaculat in mine si la 2-3 ore am luat pastila de a 2 a zi.
Am avut menstruatia (cred) la 5 zile doar ca avea o abundenta foarte scazuta. In mod normal trebuia sa-mi vina peste inca 8 zile.
E posibil sa fiu insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai folosit pastila contraceptiva (de a 2-a zi) este important dar si util si folositor sa cunosti urmatoarea informatie :
SANGERAREA DE DUPA FOLOSIREA PARTILEI CONTRACEPTIVE :
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2,) sau pastila contraceptiv-avortiva EllaOne, se produce o sangerare care de regula este slaba cantitativ, la inceput cu sange rosu care pe urma de obicei devine inchisa la culoare, sangerare care de obicei se manifesta 1-2 zile si doar foarte rar mai multe zile. Insa trebuie stiut/cunoscut faptul ca aceasta sangerarea in realitate reprezinta un efect advers, un efect de aparare, prin care organismul femeii incearca sa se apare de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din acea pastila contraceptiva, hormoni care actioneaza asupra celor 2 ovare cat si a tuturor organelor reproducatoare, cu scopul de a provoca efecte maxime de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU ne indica si nici NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita au actionat si nici ca si-au facut sau nu efectul scontat. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv, ca a avut loc in mod concret sau nu, va fi cert si sigur, numai in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care pornirea menstruatie ar putea sa intarzie, cu mai mult de 21 de zile fata de data la care a fost folosita pastila contraceptiva, fiindca in multe cazuri exista si aceasta posibilitate, atunci intr-o asemenea situatie raspunsul corect poate fi aflat prin efectuarea unui test de sarcina. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti sa fii gravida.