| zElley a întrebat:

Buna,am o problema destul de grava. A trecut o saptamana de la contactul sexual, am folosit pastila in primele 24 de ore. In ultimele 2 zile imi este foarte greata, am o pofta foarte mare de mancare si ametesc. Oare sunt insarcinata? Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu 2 zile ti-am lasat un raspuns detaliat in care ti-am explicat ca : ""dupa circa 4-7 zile din momentul administrarii contraceptivului de regula se produce o sangerare care poate sa se manifeste 2-3 zile insa nu reprezinta menstruatia propriu zisa, deoarece in mod normal aceasta se va produce tot de regula la data la care ar trebui sa se produca in cazul in care nu se folosea pastila de a 2-a zi."" Atat starea ta privind pofta de mancare cat si cea de ameteala poate fi provocata sau se poate datora pierderii de sange care sa provoace o stare de anemie, insa organismul prin alimentele ingurgitate sa refaca cantitatea normala de sange. Momentan nimeni nu poate nici ghici si nici elabora un raspuns adecvat deoarece modul in care actioneaza hormonii sintetici suplimentari nu poate fi nici macar imaginat. Singurul lucru ce-l poti face in acest moment este sa devii linistita si sa te rogi ca pornirea menstruatiei sa se produca fara intarziere la data normala.

| zElley explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet, sunt extrem de speriata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zElley):

In ce data ti-a inceput ultima menstruatie? In ce data sa petrecut sexul cu probleme? In ce data ar urma sa-ti inceapa menstruatia viitoare?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zElley):

Am impresia ca sexul incriminat s-a petrecut inainte de inceperea perioadei fertile. Daca rationamentul este corect posibilitatea sa fi ramas insarcinata nu se putea intampla nici in cazul in care nu ti-ai fi administrat pastila contraceptiva. In acest caz se pare ca probabilitatea dar mai ales posibilitatea formarii unei sarcini se poate exclude complet.

| zElley explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 10 mi-a venit, a tinut 7 zile si pe 19 am avut contactul sexual. Trebuie sa imi vina iar pe 10.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zElley):

Inseamna ca ciclul tau menstrual este de 30 de zile si in acest caz ovulatia se putea produce in data de 26 sau 27 noiembrie. Spermatozoizii existenti in sperma produsa in data de 19 noiembrie cand a avut loc sexul in nici un caz nu puteau supravietui 7 sau 8 zile pentru a reusi sa fecundeze ovulul. In concluzie se adevereste ca rationamentul meu a fost corect, astfel ca se poate afirma aproape fara teama de a gresi ca : 1. - nu ai fost nicio clipa in pericol de a ramane insarcinata, 2. - ca pastila a fost administrata inutil, 3. - ca avandin vedere cele de mai sus in nici un caz nu poate exista o sarcina. In acest moment trebuie sa te rogi ca efectele hormonilor sintetici suplimentari in organism sa nu-ti destabilizeze sistemul hormonal intro masura mult prea mare si efectul lor sa nu se extinda pe durata a prea multe cicluri menstruale.

| zElley explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc enorm, stiu ca poate la varsta mea nu ar trebui sa imi fac griji, dar dupa incident baiatul ala m-a lasat balta gasint pe alta. Deci sper din tot sufletul sa nu fie nimic ...Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

E prea devreme pentru simptome de sarcina. Mergi la medic pentru un diagnostic corect. Sanatate!

| ianci6996 a răspuns:

Ametesti? imi dai nr tau de telefon?