| Beatrice9898463789 a întrebat:

Bună seara TPU.
Am nevoie de un sfat.
Luna trecuta am fost nevoita sa iau escapelle. Pe 29 martie am avut mensruatia. Pe 06 aprilie am avut 3 contacte sexuale protejate, cu verificarea prezervativelor la sfârșit. Al patrulea a fost neprotejat. Intre timp s-a dus la baie și s-a spălat și apoi s-a dus sa fumeze o țigară și sa bea un suc. Menționez ca nu și-a dat drumul in mine. Nu este pentru prima data când o facem neprotejat.
Pe 12 aprilie am avut un alt contact sexual deoarece el nu are lichidul preejeculator, de fiecare data eu ii fac sex oral si dupa trecem la act. Penisul lui era uscat, l-a băgat de 2 ori așa și după a pus prezervativul. La final l-a scos, am mai continuat 2 minute așa și a ejaculat pe burta, pe o parte, deci nu a fost în interiorul vaginului. Pe 25 aprilie am avut din nou contact sexual protejat cu ejaculare pe gatul meu. După calculele mele menstruatia ar fi trebuit sa vina pe 26-27, nu am un ciclu regulat, uneori vine mai devreme, alteori întârzie cel puțin 1 -2 zile. Sâmbătă am făcut un test de sarcina, dupa 21 de zile, după primul contact sexual și a dat negativ, dacă nu apare pana vineri sa iau în considerare un alt test de sarcina? Sa fie o dereglare de la pilula? Am inteles ca provoaca dereglari ale ciclurilor menstruale. Menționez ca mă doare abdomenul, spatele când mă ridic din pat și sanii

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Cel mai probabil e o dereglare. Totusi, nu te-ai invatat minte dupa escapelle si o faci neprotejat in continuare...

| Violleta2022 a răspuns:

Uite de calculele tale, atata vreme cat ai luat Escapelle acum 1 luna. Pentru urmatoarele 6-12 luni, nici un ciclu nu se mai calcula sau aproxima, venind aleator, din cauza efectelor secundare majore, ale pastilei.
Cum ai facut sex neprotejat de multe ori, chiar daca nu a ejaculat in tine, tot poti ramane insarcinata, din cauza spermei care a ramas pe teava, de la partida anterioara si care s-a scurs involuntar in vaginul tau. Daca erai in perioada fertila, atunci singur ai pus-o de o sarcina.
Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la ULTIMUL contact sexual, nu de la primul, ca-i irelevant si inutil.
Inca ceva: abdomenul nu doare de la sexsau sarcina ci de la amncare. Spatele poaet durea de la sex, daca ai avut anumite pozitii inconfortabile.
Sanii dor sau devin mai sensibili, in anumite perioade ale lunii, fiind infleuntati hormonal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai folosit pastila contraceptiva Escapelle in urma cu o luna, in mod foarte/abolut/cat se poate de sigur pe perioada urmatoarelor minim 4-6 luni va trebui sa uiti sa mai ''calculezi'' dar si sa aproximezi momentul in care ar urma sa porneasca urmatoarea menstruatie. Urmatoarea afirmatie este 100% si falsa si eronata : ""După calculele mele menstruatia ar fi trebuit sa vina pe 26-27, nu am un ciclu regulat, uneori vine mai devreme, alteori întârzie cel puțin 1 -2 zile"". Dupa folosirea pastilei contraceptive, lungimea ciclului menstrual de obicei se DEREGLEAZA dramatic devenind cu totul imprevizibil, iar modul de desfasurare a menstruatiei devine de asemenea anormal si atipic d.t.p.d.v. Pentru a evita aparitia unor ''dureri de cap'' asa mai ''suplimentare'' fata de cele oricum existente, vei fi nevoita sa intretii mereu o buna perioada de timp, numai si numai acte sexuale perfect protejate. Aparitia starilor de durere, disconfort si dureri la nivelul sanilor, cel mai probabil reprezinta simptome premenstruale, care anunta ca pornirea menstruatiei se apropie. Multa sanatate!

| Jonas94 a răspuns:

Fiecare organism reacționează diferit la această pastilă.
Sunt persoane care nu pățesc nimic, altora le provoacă dereglări grave.
Simptomele pe care le descrii, le ai înainte de fiecare menstruație?
Nu ți-ar strica un pic de auto-observație big grin.