| AGNEZ a întrebat:

Am luat pilula de a doua zi luna trecută, iar menstruatia mi-a venit la timp.
Luna asta, în schimb, întârzie. Trebuia să-mi vină pe 20. Am făcut un test de sarcină căci în perioada asta a lunii a existat un act sexual neprotejat. Dar a ieșit negativ. L-am făcut pentru siguranță, să scap de-un stres, căci a ejaculat afară. O să-l repet peste 5 zile.
Mă îngrijorează că întârzie, totuși. Poate fi din cauza contracepției de urgență? Știu că are un efect puternic asupra organismului, dar știam că, de obicei, afecteaza venirea menstruatiei pe luna respectivă, nu și-n următoarele.
Țin să menționez că am simptome premenstruale, dar nu pare să apară: durerea și întărirea sânilor, dureri la baza spatelui...
Aș avea nevoie de un sfat. Dau funda.
Am să merg la un control, dar aș prefera să merg la medicul meu, iar momentan nu pot ajunge în orașul natal, mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pilula de a doua zi inseamna o bomba hormonala care-ti scutura tot sistemul hormonal si il deregleaza pe urmatoarele 6-12 luni. ca atare, nici un ciclu nu mai poate fii calculat dupa luarea acestei pastile si nici ovulatie ori perioada fertila.
Ceea ce ti s eintampla este datorat acelei pastile.
Din pacate, ovulatia se poate produce oricand, ca atare, orice partida de sex de acum inainte se face doar cu prezervativ, pana ciclul menstrual se va regla si va fi din nou, normal.

| AGNEZ explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru informații, am să am grijă pe viitor în legătură cu protecția. Sunt conștientă de consecințe. Am menționat întâmplarea ca să justific faptul că am făcut totuși un test.

| Freya1 a răspuns:

Da poate sa fie de la pilula.
Eu sincer am probleme cu ciclul menstrual si imi intarzie si cateva saptamani si am senzata uneori ca a sarit si luna dar e din cauza probelemor hormonale si nu pot sa iau tratament din alte cauze deci daca ai facut testul si nu esti insarcinata stai linistita.

| NRazvan a răspuns:

Incearca sa ajungi la medicul tau, spune-i ca ai luat pilula de a doua zi si fa-ti un control. Pana atunci vorbele nu prea ajuta.