| hermione a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Acum o saptamana am inceput o relatie cu un baiat, care imi fusese bun prieten cand eram in clasa a 6-a ( acum suntem a 10 a )- am racit legatura de atunci. Totul a inceput destul de brusc, cand el mi-a spus ca de ceva timp a inceput sa ii placa de mine. ( ba chiar s-a despartit de fosta prietena pentru ca ma placea ) M-a invitat la o intalnire, totul a mers foarte ok, au urmat alte intalniri ( zilele urmatoare ).Imi facea complimente, imi spunea ca sunt frumoasa si facea apropouri de alte cupluri din liceu cu relatii lungi. Vorbeam incontinuu prin mesaje pe facebook pana noaptea tarziu...La inceput am avut retineri dar pana la urma am reusit sa ma atasez foarte repede de el.-2 zile, desi poate suna ciudat- Dar weekend-ul asta nu prea mi-a mai scris deloc, si asta chiar m-a ingrijorat. L-am intrebat daca e ceva neinregula si mi-a spus ca totul e ok. L-am intrebat daca iesim si mi-a spus ca e ocupat toata ziua ( iar prietenele mele mi-au zis astazi ca l-au vazut cu rolele cu un prieten si sambata si duminica prin oras ). Duminica seara cand am vrut sa vorbim mi-a zis ca ii e somn si rau -era ora 9 seara si noi vorbeam acum cateva zile pana la 1-2 -. Azi la scoala l-am chemat pe hol si l-am intrebat daca e suparat pe mine sau ceva, si mi-a spus ca nu si m-a pupat. Chiar nu stiu ce se intampla, nu ii inteleg comportamentul. Simt ca ma evita, si chiar nu are motiv. Azi i-am scris pe facebook si nici nu mi-a raspuns. Sunt foarte confuza... E un baiat foarte ok, respectuos, arata bine, e sociabil. Stiti ce as putea face ca sa nu ajungem la despartire? ( am impresia ca in orice clipa voi primi un mesaj de la el : s-a terminat ).

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu tine referitor la ultima ta afirmatie, dar este foarte probabil ca el sa nu aiba curajul sa-ti spuna direct. Relatia de prietenie este una, iar cea de iubiti este cu totul altceva. Daca sunteti doi tineri cu scaun la cap, faceti tot posibilul si salvati-va primul fel de relatie.

| sofisis a răspuns:

Te-a vrut, te-a avut, acum nu prea mai vrea. Te cam evita. Nu il mai cauta. Doar asa o sa iti dai seama exact ce e in capul lui.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, trebuie sa te intalnesti cu el, sa vorbesti cu el deschis. Daca nu accepta, pune si tu in secret sa-l urmareasca, si sa-ti dea informatii. Ia sa te faci si tu mai ceva ca FBI-ul. Daca nu, lasi ca timpul sa decida. Cu timpul vei vedea incotro o va lua. Nu te grabi.

| LoveTenis a răspuns:

Cred ca ar vrea sa aiba un pic spatiu! Poate prietenii lui se simt singuri si ca ar trebui sa mai stea si cu ei! Nu iti fa griji! Si daca se desparte de tine fruntea sus si balta e p; ina de pesti!kiss

| Solitude15 a răspuns:

Pai situatie e destul de dificila... dar cine stie ce are ia-l la o pauza undeva unde sa fiti doar voi doi si intreaba-l spune-i sa nu-i fie rusine si sati spue tot
dara sunteti prieteni trebuie sa aiba incredere in tine spune-i ca tii mult la el si il placi fundita happy

| fakeheart1334 a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai fi atat de geloasa (nu o zic cu rea intentie) pentru ca gelozia necontrolata poate duce la despartire.
Din ce ai scris, cred ca are o problema destul de grava.Ori nu te mai place si se juca cu tine (ceea ce nu cred, dar sunt unele exceptii) ori are o problema pe care poate nu are curajul sa ti-o spuna.
Daca a parut ca nu vrea sa stea in preajma ta, tot ce poti sa faci e sa-i iei telefonul si sa te uiti la mesaje (daca cumva are pe altcineva).
trebuie sa-i dai doar putina intimitate si sa purtati o discutie deschisa, larga si foarte serioasa.
Funda?