| Rominaa1 a întrebat:

Hei. Povestea mea e cam asa :d. Cand una din prietenele mele a iesit cu iubitul ei, am mers si eu deoarece acesta era cu un amic. Dupa ce ne-am plimbat si bla-bla, am plecat acasa iar prietena mea a vorbit cu iubitul sau la telefonul iar acesta i-a spus ca amicul sau spuse ca a fost dragoste la prima vedere intre mine si ellaughing)) a intrat pe facebook pe mine, mi-a dat like-uri, cum tot povestit, imi batea apropouri, zicea ca abia asteapta sa ne mai vedem. vorbeam si prin mesaje. big grin cand ne-am vazut urmatoarea data, au mai fost niste baieti. Unul dintre ei se dadea la mine, altul m-a pus cu forta sa-i scriu nr meu de tel in agenda, iar celalat a facut rost de numarul meu nu stiu cum. M-am simtit prost cand il vedeam pe cel de care-mi place (cu care vorbisem si inainte) ca se uita urat.dar nu zicea nimic. dupa asta, mi-a mai scris mesaje, ii scriam si eu. faceam cu randullaughing imi facea complimente. iar apoi, brusc 2 saptamani nu a mai Is nimic, pana cand a fost ziua mea si mi-a scris la multi ani. Deja era 1 aprilie iar eu cu iubitul prietenei mele aveam de gand sa facem o farsalaughing ei deja nu se mai intelgeau. Ne-am pus intr-o relatie pe fb. :d dupa cateva minute, asta cu care eram intr.o relatie a fost sunat de cel pe care-l plac si l-a intrebat daca e pe bune. I-A SPUS CA E PACALEALA. Buuun, am ras laughing iar In 2 am scos relatia. Iar nu-mi dadea niciun semn, asa ca i.am dat ej mesaj pe fb. I l.am trimis duminica seara si l.a vazut luni dupa masa, NU A RASPUNS! nu stiu ce sa cred, ce l.a deranjat? pacaleala? sad era o gluma pnm. dar ceva sigur are ca brusc nu.mi mai raspunde. Ce credeti? O fi gasit pe alta sau ce naiba are? laughing)).

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

N-a gasit pe alta,dar l-ai dezamagit teribil si nu mai are nici o tragere de inima!
Cand iti place un baiat,nu te comporti ca si cum ti-ar placea toti.
Acum,ai putea sa-i ceri scuze si sa-i propui sa faceti un nou inceput.
Si daca accepta, e prea bun si-i placi prea mult.
Scuze, oricum, sa-ti ceri, te-ai purtat ingrozitor.

| neutrino a răspuns:

Bla-bla-bla, te-a pacalit.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca te distrezi creind situatii confuze, o sa patesti si tu la fel.

| Laura927 a răspuns:

Odată ce el te-a vazut in preajma acelor băieți pe care TU ai permis sa te trateze asa,el nu mai are respect pentru tine!
O fata normala,ar fi plecat din acel grup imediat!
Cum sa permiti sa se dea unul la tine daca tu nu vrei sau mai ales sa scrii numarul de telefon? normal ca el te crede o usuratica!
Pai eu sa fi fost in locul tau ii dădeam o palma lu' " ăla care m-a obligat" de nu mai stia de unde vine!

Plus ca el este un nesimțit care nu ii pasa de tine,daca el avea ceva pentru tine,NU PERMITEA sa lase pe nimeni sa vorbească asa cu tine!
Data viitoare fii o fata,nu o usuratica cum ai fost in situația asta.

Pai eu sa fi fost baiat,ziceam
"- Ce e si cu asta,vorbeste cu toți si da numarul, eu nu o vreau! Daca face la fel cand e in relatie cu mine?"
Cum sa mai fie el mândru, cu capul sus printre prietenii lui daca toți te-au luat la misto?

Asta e adevarul, tu trebuie sa il accepti, eu nu sunt răutăcioasă si nu iti vreau raul!

| Rominaa1 explică (pentru Laura927):

Stiu ca nu esti rautacioasa, sunt constienta ca asa a fost. Dar chiar nu am vrut sa las impresia asta. Ma gandeam ca ii dau numarul aluia ca unui amic. Mai ales ca doar lui asta de care imi place i-am mai raspuns la mesaje, ceilalti imi scriau si nu le raspundeam. Acuma nu stiu, poate au zis si ei ceva urat de mine. eu nu mai am tupeu sa-l intreb dupa ce nu mi-a raspuns. Imi pare rau, da asta e. mereu reusesc sa o dau in bara.

| Laura927 a răspuns (pentru Rominaa1):

Nu nu,stai linistita si mie mi s-au întâmplat situații in care am ieșit rău chiar daca nu am vrut! din aceasta cauza trebuie sa fim mai precaute!
Băieții stii cum sunt majoritatea, barfeste mai rău ca fetele!
Presupun ca au avut ce discuta despre tine sad!
Oricum nu esti singura care a dat-o in bara, sunt multe fete care fac greșeli de genul asta!
Mai bine cu nasul pe sus decat sa te ia de prea buna!
Data viitoare fii tu cea stăpână pe situație!
Acum am sa iti zic un lucru ca intre fete, eu am mai multă experiența, niciodată nu sta singura fata intre 5< băieți! NICIODATA! doar daca sunt din familia ta, atunci este okay!
Chiar daca este prietenul tau si alți 3/4 sau mai mulți băieți,nu sta cu ei,indiferent de situație,este pur si simplu urat!
Eu am foarte mult respect oriunde merg,am o prezenta destul de puternica chiar daca sunt femeie dar asta nu inseamna ca pot sta printre un grup de barbati,chiar doua fete sa fim si nu este okay.
Sper ca ma înțelegi!
In legătura cu băiatul ăla, LASA-l deoarece este un prost crescut!
Daca te voia cu adevărat, te lua de acolo si mergea-ti sa fiti doar voi, dar e un prost needucat si a preferat sa stea printre prietenii lui!
NU ESTE SUFICIENT SA SE UITE URAT LA BĂIEȚII AIA, TREBUIE SA FACĂ CEVA!
Sunt convinsă ca data viitoare o sa fii mai precaută!
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura927):

Si ce ar fi trebuit sa faca baiatul asta nesimtit, intr-o astfel de situatie? Ei nu erau intr-o relatie, nu putea sa-i interzica ei nimic si, evident, nici baietilor, ca doar nu era capetenie de clan. Trebuia sa-i bata pentru ca au avut curajul de a-i cere fetei numarul de telefon? Sa creeze o diversiune aruncandu-se sub o masina? Cum adica "nu permitea"? Nu toti baietii se pot impune, tu in ce lume traiesti? Sa eviti o confruntare e o dovada de buna crestere, nu de proasta crestere, cum dai tu impresia. In astfel de situatii fata are control total iar alegerile ei au fost gresite. Nu inteleg de ce il tot numesti prost crescut pe respectiv sau ce asteptari ai de la el intr-o astfel de situatie. Daca era Fat-Frumos poate ii punea la punct pe cei 3 dar in lumea reala, in care traim noi, nu te porti posesiv cu oameni cu care nu ai nici o relatie (cum adica sa o ia de acolo? chestiile astea nu ti le permiti cu oricine, in plus, fata nu prea parea ca vrea sa plece din moment ce le-a oferit numarul de telefon) si nici nu te pui impotriva a 3 insi "ca sa dai dovada de buna crestere".

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta bine la mine,eu sunt fata si știu ce vorbesc,tu esti baiat si nu înțelegi lucrurile astea pentru ca esti si tu probabil unu' care sta cu mâinile in sân cand vezi canpersoqna care iti place este luată la misto de alți prieteni de ai tai! nu?
A scris clar ca isi dădea mesaje cu respectivul si lucruri de genu,inseamna ca putea fi ceva intre ei!
Eu am scis sa o ia de acolo,având in vedere ca ea nu se simtea bine acolo,ar fi putut sa ii propună " hai sa mergem in alta parte " in niciun caz sa se bată sau ceva, de ce exagerezi?
Ori putea sa le spună prietenilor lui " e cu mine " si gata, simplu.
Ce vrei sa spui ca un baiat trebuie sa se bată ca alții sa înțeleagă ca sa nu se poarte asa cu ea.

Uite de aia scriam ca un baiat ( ca si tine ) nu ar fi considerat ca este o fata buna ci una usuratica, ca in ochii vostri taiati si spanzurati dar nu va puneti in situația fetei!
Ea doar nu a știut cand sa plece de acolo si nu si-a dat seama ca " prietenul" ei este un cretin!
Si mai mult ca sigur a stat acolo pentru el, ca a vrut sa fie cu el!
Lasa orgoliu ca esti la fel ca aia cu care a ieșit in oraș ea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura927):

E evident ca esti fata din moment ce dai dovada de lipsa de obiectivitate si logica partinitoare, nu trebuie sa-mi aduci asta la cunostiinta. Si, pentru ca tot ai deschis subiectul, vom continua pe aceeasi idee.

Pentru ca esti fata, ai ales sa ma incluzi si pe mine in aceeasi categorie cu el, fara niciun fel de dovezi, incercand astfel sa iti impui punctul de vedere. Nu, nu sunt ca el si in plus, felul meu de a fi nu are nici o legatura cu cazul lor sau cu felul in care ar fi trebuit gestioneze situatia. Concentreaza-te pe subiect si nu mai divaga!

Da, isi dadeau mesaje. Dar doar atat, nu aveau o relatie si, daca ar fi sa gandim logic, nu ar fi nici primul, nici ultimul om care trimite semnale gresite. Baiatul respectiv stia ca au flirtat prin mesaje dar in acelasi timp vedea cu ochii lui cum ea le da numarul de telefon celorlalti baieti. Pentru un om normal aceste doua situatii se bat cap in cap si cel mai inteligent lucru pe care il poate face este sa mai astepte pana se dumireste cum sta treaba. Doar pentru ca "putea fi ceva intre ei" nu inseamna ca el trebuia sa o ia de acolo. Poate "putea fi ceva intre ei" dar respectiva si-o incerca cu toata lumea, situatie in care un baiat serios s-ar retrage. Si cel mai important, eu nu am spus ca el s-a purtat impecabil, eu am spus doar ca lipsa lui de reactie s-a datorat faptului ca ea le-a acordat mai multa atentie celorlalti baieti. Totusi, de la chestia asta pana la a-l numi pe respectiv "nesimtit" si "prost crescut", cand de fapt ea a facut primul pas gresit, mi se pare o cale foarte lunga. Ea are dreptul sa greseasca dar el este cel prost crescut pentru ca nu o scoate din rahatul in care s-a bagat singura, cam asta e logica ta infailibila.

Din nou faci greseala de a ma include pe mine in toata situatia. Nu stii nimic despre un baiat "ca si mine" iar prejudecatile tale si tonul misogin sunt agasante, inceteaza a mai raporta o situatie cu care nu am nimic in comun, la mine. Ok, tu crezi ca noi, neamul barbatesc, suntem niste seci neevoluati care judecam aceasta situatie doar prin prisma aparentelor, dar ce facem cu voi? Pentru ca si tu si Greece ati punctat exact acelasi lucru la inceput si anume ca ea a gresit cand le-a dat apa la moara celor trei. De aceea spun ca logica ta este partinitoare, tu ataci barbatii chiar si cand spun acelasi lucru ca si tine din simplul motiv ca sunt barbati... Nu e corect cum alegi sa cantaresti situatia la fel cum nu sunt corecte intepaturile tale constante si generalizarile la adresa genului masculin. Eu nu o numesc pe ea nesimtita (desi, in respectiva situatie cred ca mai degraba i s-ar potrivi ei decat lui) pentru ca inteleg ca orice om poate face alegeri stupide si lipsite de logica. Nici macar nu am spus ca ar fi vina ei, am spus doar ca a facut un pas gresit iar el poate nu a stiut ce sa creada si cum sa reactioneze. In schimb nu sunt de acord cu pornirile tale la adresa lui (sau la adresa mea, pentru ca pari sa nu ai nici o problema in a cataloga indivizi despre care nu stii nimic) doar pentru atata lucru.

Te rog, nu imi vorbi mie despre orgoliu atunci cand al tau ar putea muta muntii din loc. Aproape fiecare fraza iti subliniaza orgoliul iar superioritatea pe care o afisezi atunci cand te referi la barbati tot pe orgoliu se bazeaza.

E amuzant cum il certi pe VIP3r pentru comentariile la adresa ta. Cand tu ai facut diferite referiri la mine, la stilul meu de viata sau la mentalitatea mea, chestii despre care nu stii nimic, parerile nefondate nu erau o problema. Se pare ca parerile nefondate sunt o problema doar atunci cand sunt indreptate catre tine.

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu am citit romanul tau pentru ca am impresia ca esti genul de persoana care are Explicații pentru orice.
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laura927):

Daca citeai "romanul" meu poate observai si aceasta scurta afirmatie: "pentru ca pari sa nu ai nici o problema in a cataloga indivizi despre care nu stii nimic". Raspunsul tau "Nici nu am citit romanul tau pentru ca am impresia ca esti genul de persoana care are Explicații pentru orice." nu face decat sa imi confirme spusele. Daca nu vrei sa citesti raspunsul nu e nici o problema, incercam doar sa-ti arat unde EU cred ca gresesti (e doar o parere, evident, nu ar fi prima data cand interpretez gresit o situatie).

O zi buna si tie!

| stark47 a răspuns:

Nu cred ca a gasit alta insa de obicei cand te joci prea mult cu respectivul il pierzi pentru ca el e disperat sa fiti impreuna iar tie iti arde de jocuri.
el nu se simte apreciat si considera ca iti bati joc de sentimentele lui, ceea ce normal il face sa se retraga.
nu e usor cand vezi ca persoana care o placi si stie acest lucru, face schimb de numere de telefon cu alti si faze de genul.
iar faza cu gluma, te sfatui sa vorbesti cu el si sa ii dai un raspuns sentimentelor lui, nu merita sa sufere si are nevoie de o confirmare din partea ta.

| Rominaa1 explică (pentru stark47):

I.am scris un mesaj in care il intrebam ce mai face, duminica. L-a vazut luni si nu a raspuns..deja e miercuri. Stiu ca am gresit, dar am dat numarul meu acelui baiat doar pentru ca il consideram amic. nu m.am gandit ca o sa se ajunga asa. In plus, dupa faza cu numarul inca mi-a mai scris mesaje, nu consider ca l-a deranjat asa tare daca inca a mai vorbit cu mine. Dar dupa faza cu relatia n-a mai raspuns, desi stia ca e o pacaleala.

| stark47 a răspuns (pentru Rominaa1):

Gesturi din astea mici, ajung la un moment dat sa doara prea tare, asta inseamna sa intinzi coarda, gen, lasa ca suporta si asta...si asta si asta si la un moment dat se umple paharul

| VIP3r a răspuns:

Inceputul unei relatii este cel mai delicat, trebuie sa ai foarte mare grija de tot ceea ce faci, afirmi sau lasi sa se inteleaga. Nu conteaza daca in momentul respectiv sunteti impreuna sau nu, trebuie sa fii foarte atenta de impresia pe care o lasi.
Este clar ca te place, daca a mai continuat sa mai vorbeasca cu tine dupa intamplarea cu ceilalti baieti, sa nu mai spunem despre faza de 1 aprilie. Sa te pui intr-o relatie cu altcineva, chiar daca era doar o farsa a fost o miscare total gresita si aiurea, de ce ai face asta? Nu este genul de farsa pe care sa o faci... Si prietena mea se gandea sa imi faca ceva similar cu toate ca avem o perioada destul de indelungata de cand suntem impreuna, nu ar fi fost ceva foarte inspirat... nu ca ne-am fi certat sau ceva de genul dar normal ca nu as fi fost incantat de "farsa" si probabil ieseau cateva discutii.
Nu sunt de acord cu sfatul dat de Laura927, la ce sa te astepti de la el atunci cand altul ti-a cerut numarul sau s-a dat la tine? Ce ar fi putut sa faca? Eu sa fi fost, in situatia voastra si as fi procedat la fel, tine cont de faptul ca a fost de abia a doua oara cand a-ti iesit, in momentul respectiv nu formati un cuplu... Nu cred ca a gasit pe alta, tine cont de un lucru, unii baieti sunt foarte sensibili, ceea ce voi o luati ca si gluma noi o luam de buna, suntem foarte orgoliosi, inainte de a face ceva pune-te in locul lui.
Mai incearca sa il faci sa inteleaga ca iti pare rau, incearca sa privesti putin mai matur lucrurile pe viitor si va fi ok, daca nu va mai da o sansa relatiei voastre macar ai ramas cu o lectie valoroasa. Acum depinde de tine, sfatul meu: gaseste o metoda in care sa VORBITI FATA IN FATA, lasa mesajele si telefonul. Intereseaza-te despre un loc frecventat mai des de el si fa asa incat intalnirea sa para accidentala. Foloseste aceasta oportunitate sa-i explici ce simti pentru el si sa clarificati situatia. Daca o tii tot prin mesaje e degeaba, mai degraba nu mai incerci.
Mult succes big grin

| Laura927 a răspuns (pentru VIP3r):

Nu trebuie sa fii de acord cu mine!
Fiecare cu părerile lui, asa ca te rog sa iti păstrezi comentariile referitoare la adresa mea!