| ana29g a întrebat:

Am nevoie de ajutor, după pastila de a doua zi la aproximativ o săptămână mi-a venit menstruația, slab cantitativ culoare roșu-maroniu la început, acum este deja ziua 9 de menstruație, normal cantitativ, culoare roșie, să fie din cauza pastilei? Este prima dată când iau această pastilă.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceea nu este menstruatie!
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care explodeaza ovulul fecundat si-l elimina.
Din acest moment totul este in deriva in corpul tau, neputandu-se aprecia sau estima in urmatoarele 6-12 luni de menstruatie, cand el va avea intarzieri mari sau va veni cand vrea.

O asemenea pastila se poate lua 1 singura data in viata unei femeii, din cauza efectleor negative foarte mari pe care le produce in corpul femeii.

Folositi intotdeauna prezervativul ca nu musca, nu doare, nu manaca pe nimeni si nu are nici un fel de efecte secundare, asa cum are pastila de a doua zi in corpul femeii.

| ana29g explică (pentru Violleta2022):

Deci este grav? Mă scuzați, dar sunt speriată, sângerarea încă continuă, este a 10 a zi, nu mă simt neapărat rău, am mici crampe uneori. O să fiu bine?!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana29g):

10 zile de sangerare?
Asta nu este bine... mergi la medic!

| ana29g explică (pentru Violleta2022):

Nu mă speriați... vă rog, nu am în zonă un medic ginecolog, ce se întâmplă? Sunt foarte panicată

| Violleta2022 a răspuns (pentru ana29g):

Imi pare rau, dar trebuie sa stii realitatea, ca nu-i normal sa sangerezi atat de multe zile.
Daca nu ai medic giencolog in zona, poti merge la spital.
Sanatate multa!

| ana29g explică (pentru Violleta2022):

Bun,am revenit, de azi-noapte de pe la ora 23:30 până la ora actuală abia a curs, presupun că se va opri de tot, nu? Țin să precizez că nu am avut stări de rău sau dureri insuportabile, doar mici crampe uneori, nu mereu

Vă mulțumesc enorm că mi-ați fost alături!

| Floridori a răspuns:

Cel mai probabil nu este vorba de menstruatie, ci de sangerarea ce apare ca efect advers dupa 5-10 zile de la administrare.

In orice caz, orice sangerare ce depaseste 7 zile ar trebui sa ridice semne de intrebare, iar o sangerare ce depaseste 10 zile, ar trebui sa te trimita la medic.

Numai bine!

| Cutezătorul4k a răspuns:

E normal asta, e un efect secundar al pastilei de a 2 a zi

| ana29g explică (pentru Cutezătorul4k):

Totuși sunt 9 zile.