| 0XAnonimax0 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Ultima menstruație am avut-o pe data de 24 Septembrie iar pe 15 in ziua 22 de menstruație am făcut sex neprotejat după 3 luni. Pe 18 mi-a venit slab cantitativ și de o culoare rozalie iar mie mereu imi venea foarte mult chiar excesiv și de o culoare roșie-roșcata. Am stat pe rece ce-i drept cam tot timpul pana la menstruație. Menstruația este cam neregulată 24-28. Sa îmi fac griji ca am rămas? Sa fie dereglare hormonală sau răceala? Adică sunt in ziua a 3 a de menstruație și încă curge slab cantitativ mai roșiatic dar nu știu ce sa cred

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din datele prezentate reiese ca ultimul ciclu menstrual a existat in perioada cuprinsa intre 24.09 - 17.10 = 24 zile, deci ca si numar de zile lungimea, ciclul menstrual anterior se incadreaza in ''tiparul'' precizat si anume ''cam neregulată 24-28.''
Deoarece sexul neprotejat intretinut in data de 15 Septembrie, a avut loc in cea de-a 21-a zi a ciclului menstrual, adica cu 3 zile inainte de ziua in care a pornit menstruatia, REZULTA ca sexul a fost intretinut in perioada DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual anterior, adica intr-o zi in care formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Chiar daca cantitatea de sange eliminat este mai mica si este putin mai diferit fluxul zilnic de scurgere, si de asemenea este putin diferita si textura sau culoarea, aceste aspecte nu trebuie sa te ingrijoreze, din simplul motiv ca NU ai mai intretinut si alte acte sexuale in ultimele 3 luni, iar in urma acestui act sexual formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!