| IloveSumme a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR. Sunt o proasta, stiu. deci, sa povestesc. Sunt cu un baiat de mai bine de un an jumate, totul a mers bine pana acum 2 luni, cand am inceput sa ne certam IAR! De data asta ne-am certat foarte urat din urmatoarea problema : Prieteni lui lau chemat cu mine la un local nou deschis, gen club, ( si eu cu iubitele) si eu bine, eu nu pot sa ma duc din cauza ca nu ma lasa pana tarziu ( si ei vor sa stea pana tarziu) i-am spsu asta si el mi-a spus ca nu el decide ora, si ca sa nu-i fac lui nervii si fite. I-am spus ceva de genul ca bine, distractie placuta singur cand toata lumea e cu iubita, si el mi-a spus,, Chiar vroiam sa mai ies si singur. Ce trebuie sa ies mereu cu tine.". Am ramas masca. M-am enervat, si i-am spus ca bine, sa se duca singur unde vrea de acum inc`olo, si mi-a zis "Oricum ma duceam, si hai ca ies ca mi-ai facut nervii, lasa-ma dracu in pace.Ca numai asa stii sa faci" Am inceput sa plang si l`am sunat, mi-a raspuns tipand " ti-am zis sa ma lasi in pace, numai ai ce vorbi cu mine.", mi-a inchis telefonul. Am insistat cu apelurile telefonice ( stiu, sunt proasta) si mi-a dat respins la toate. Perfect. Intrebarea mea este ce sa fac acum? ( Inafara de desprtire...sincer il iubesc f mult. si mi-e ft greu. astept sfaturi. multumesc, funda sad.

P. S e f orgolios.

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să nu faci nimic. ori te va căuta el ori îți vei găsii un altul, că ăsta era mai mare ca tine și cam bețiv, deci nici o pagubă, dacă ruptura este definitivă.

| Picasso a răspuns:

Ooooo daaaa!
trista povestea! sfatul meu e sa incetezi sa mai fi disperata, si naiva! lasa-l in pace nu il mai stresa atat cu beeepurile, si lasa-l sa se intoarca la tine! nu ii m da asa muulta atentie! Daca te place si tine la tine, se va intoarce la tine! incearca sa nu fi jukria lui! succes! si ai grija de tine

| Cosmiinna a răspuns:

Dacă lui nu îi pasă ţie de ce să îţi pese? cel mai bine ar fi să îl laşi în pace pentru o vreme, să îşi dea seama singur de gravitatea greşelii lui, dacă te ţii după fundul lui o să te ignore în continuare. Lasă-l să vină el la tine iar dacă nu o face înseamnă că e nesimţit şi nu te merită. Nu tu ai greşit nu e vina ta că părinţii tăi nu te lasă până târziu şi el trebuie sa înţeleagă chestia asta! multă baftă sper să vă împăcaţi, nu fi tristă sad :*!

| 0IoAnA0 a răspuns:

Toti baietii isi dau seama ce au facut dupa ceva timp...deci asteapta-l tu nu te duce dupa el.chiar si daca e orgolios tot are constiinta asa ca nu sta dupa el. bafta:*

| cal3star a răspuns:

Pai nu stiu. Eu zic sa il lasi o vreme in pace sa devina el interesat de tine. Daca esti de 1 an jumate cu siguranta are sentimente pentru tine. Lasa-l si pe el sa fie prostul daca zici ca e orgolios (daca faci numai ce vrea el) mai bine nu mai stai cu el.

| Zartbitter a răspuns:

Dacă n-ar fi fost prietenii lui, nu s-ar fi comportat așa. Fiind orgolios, el a pus pe primul loc imaginea sa în fața prietenilor săi. El trebuie să fie „în control", nu tu, când e cu gașca lui.
Dacă ar fi fost vorba să mergeți doar voi doi, probabil nu l-ar fi interesat până la ce oră stați sau n-ar fi mers de loc dacă nu erai și tu acolo.
Nu cred că acel „chiar voiam să mai ies și singur" înseamnă că vrea să iasă cu altcineva :-)
Vrea doar să fie independent, să știe că poate lua deciziile ca un bărbat independent. Iar decizia pe care ar fi trebuit să o ia, nu era nici măcar a ta, era a părinților tăi. Lucru care presupun că te-a supărat și pe tine.
Deci e normală reacția lui, chiar dacă nu cea mai finuță :-)
Lasă-l să se calmeze, cel mai probabil te va căuta el primul.
Știind că nu e supărat pe tine de fapt, poți să alegi cum să reacționezi. Dacă nu mai ai răbdare și simți nevoia să-i scrii ceva, nu insista să-ți răspundă, pentru că îl forțezi să ia o decizie care tot nu este a lui. Spune-i că-i înțelegi reacția, chiar dacă nu ți-a plăcut. Nu e cazul să-ți ceri scuze, dar nu-i cere nici lui să facă asta.
Nu cred că e cazul să vă certați pe un lucru atât de mărunt, o reacție de moment :-)

| St3fY_3193 a răspuns:

Eu una nu pot sa cred dupa 1 si jumatate va`ti certat pe asta? Pai ori era foarte suparat pe cineva atunci cand ati vb ori nu inteleg pana acum cand ieseata cum ii comvenea ora si acum gata este vb de prieteni lui si nu ii mai convine. In general prieteni adevarati nu iti cer sa alegi intrae ei si persoana iubita sau sa te faca sa te certi cu ea. Oricum stie si el ca a grestit trebuie doar sa ii dea seama si de1 si jum sigur tine la tine si va ve`ti impaca doar lasa-i putin timp sa amalizeze putin si ii va da seamnalove struck Succes si sper sa va impacati pentru ca meritalove struck

| bomboniqueeeeeeeeee a răspuns:

Parerea mea este ca e un dobitoc.L-ai bagat prea mult in seama si el si-a luat`o in cap.eu zic sa il lasi dracu in pace ca e un nesimtit si fara bun simt. iubirea e trecatoare.si daca nu se va termina acum tot se va termina odata trebuie sa fii constienta de asta, asa ca actioneaza din timp si va fi bine si nu te mai lasa calcata in picioare alta data.

| MyLoveIsOnlyForYouButDontWorryIHaveAEmoHeart a răspuns:

Pai din start daca e orgolios ai mult de munca cu el. Am avut si eu o problema foarte asemanatoare, doar ca, m-am trezit si eu dupa un timp la realitate si m-am despartit de el. Deci, daca el te iubea si tinea la tine nu-ti raspundea asa sau v-ati fi impacat pana in momentul actual. Eu zic ca mai bine te desparti de el, adica daca el nu te respecta tu de ce sa fi proasta lui?! Poate ca o perioada o sa-ti fie greu si o sa suferi dupa el dar dupa o sa fi mult mai fericita ca ti-ai dat seama de lucrul bun ce trebuia sa-l faci. Si plus ca, daca te place intr-adevar cum zice el, o sa se intoarca el la tine sa va impacati. Sper ca te-am ajutat, mult succes! kiss

| Safta_Andreea_Cristina_2002 a răspuns:

Deci nu mai pot nu stiu ce sa zic dar cred ca ar trebui sa incetati sa va mai comportati amundoi ca copii de gradinita adica pana la urma va suparati din orice si nu cred ca ar trebui sa fi asa de disperata, nu l ai gasit... Oricum bafta dar eu daca eram in locul tau ma desparteam de el de cand nu prea se vede ca s-a maturizat P.S scuze pentru jigniri chiar daca nu sunt cine stie ce

| Lucibv a răspuns:

Aici a fost greseala lui...Pentru ca daca tinea de relatia voastra, trebuia sa isi spuna in gand.adica eu ma duc si ea nu.Sa sti ca nu trebuie sa iti faci griji,ca isi va da seama singur,ce a avut si ceea pierdut intelegi, pentru ca daca te iubeste sau tine la tine, sigur se va intoarce :* bafta summer!