| Aly1599 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Pe 24 August am avut o relație sexuală neprotejata dar la sfârșit a terminat pe mine. Acum am niște dureri in burta si nu prea ma simt bine. Am sa fac si testul de sarcina. Dar vreau sa știu dacă iese totusi pozitiv, mai pot lua după o săptămâna pastile ca sa scap de sarcina si care ar fi riscurile. Va rog sa ma ajutați

6 răspunsuri:
| Catalina990099 a răspuns:

Pastila se ia in primele 24 ore.

| romeo78 a răspuns:

Durerea nu cred că înseamnă o sarcină. Mai degrabă o indispoziție! La o sarcină sunt mult mai multe semne. Cred, că trebuie să faceți un consult medical la interne. E ceva la stomac, nu o sarcină. Dacă expulza, cât timp vă penetra, da putea fi o sarcină! Dar, faptul că a fost pe burtă, nu are cum!
SĂNĂTATE!

| ngllllll a răspuns:

Lasa copilul sa vina. Sarcina sau nu, asta e. Odata tot o sa faci unul ^^

| Necunoscut112 a răspuns:

Te-ai stricat la stomacel sau urmează să îţi vină menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Rezultatul oricarui test de sarcina, indiferent de tip, de marca sau de calitatea de a fi : ultra, mega, super, hiper sensibil. laughing, care este efectuat inainte de a trece minim 14 zile de la actul sexual neprotejat, va fi absolut INTOTDEUNA in proportie de peste 98% FALS NEGATIV. Rezultatul poate fi POZITIV doar in cazul in care exista o sarcina instalata in uter si testul afost facut dupa trecerea a minim 14 zile de la data intretinerii sexului.
2.) Pastilele contraceptive (Escapelle, Postinor2, etc.) se pot folosi pana in a 3-a zi, iar pastila avortiva EllaOne pana in a 5-a zi de dupa momentul intretinerii sexului cu probleme.
3.) Fiindca dupa terminrea actului sexual sperma a fost ejaculata in exteriorul vaginului, se poate aprecia ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica sau chiar IMPOSIBILA. De asemenea o sarcina formata si instalata in uter, niciodata NU va produce senzatii de discomfort sau de durere, astfel ca cel mai probabil durerile aparute/existente in abdomen reprezinta de fapt crampe care apar in muschii uterini. Astfel de crampe fac parte din simptoma premenstruala, cea care apare cu cateva zile inainte de momentul de pornire a menstruatiei. Multa sanatate!

| Aly1599 explică (pentru corbulalbrosu):

Tin sa zic ca am si niste eliminari maronii ce se fi asta?