| pentrutine96 a întrebat:

Bună..Acum o saptamana am întreținut relație sexuală cu prietenul meu dar nu ne-am protejat am facut testul de sarcina si nu a iesit nici pozitiv nici negativ oare ce inseamna?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a obtine un rezultat corect/valid, testul de sarcina pe baza de urina se poate face cel mai repede dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul intretinerii actului sexual. Este necesar sa treaca aceasta perioada de 21 de zile, deoarece concentratia minim detectabila de hormon de sarcina se realizeaza/formeaza in acest timp. In cazul in care aceasta concentratie minima nu este atinsa rezultatul testului va fi intotdeauna fals negativ deci incorect/nevalid. Cel mai repede se poate obtine un rezultat corect doar prin testul de sarcina pe baza analizei de sange in laborator, dar numai dupa trecerea a minim10 zile de la data contactului sexual. Sanatate.

| pentrutine96 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe baza de urina am facut si eu si nu o aratat nimic

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pentrutine96):

Este cat se poate de logic sa nu arate nimic, deoarece hormonul de sarcina este produs de ovulul fecundat doar din momentul implanarii in uter prin nidatie si acest lucru se intampla cel mai devreme cam dupa trecerea a minim 8-9 zile din momentul fecundarii ovulului. In concluzie este absolut normal sa nu apara nimic pe test, in lipsa hormonului.

| pentrutine96 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar poate nu sunt însărcinată el o zis ca nu a lasat nimic

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si actul sexual a fost neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida. Testul de sarcina pe care l-ai facut a fost facut prea devreme, el se face de obicei la 21 zile de la ultimul act sexual. Din aceasta cauza a fost neconcludent.

| pentrutine96 explică (pentru Emilian65):

Nu am fost in perioada fertila

| Oana92 a răspuns:

Ca l-ai facut prea repede...