| anisoaraaaaaaaaaa a întrebat:

Eu am menstruatia de 27 de zile (mie in a 28-a zi imi vine ciclul). Am avut o relatie sexuala neprotejata cu iubitul meu, iar ejacularea s-a produs langa zona vaginala. (nu imi amintesc sa fi ejaculat inauntru.)
Problema mea este insa urmatoarea: de aproape o saptamana am dureri mari de sani, uneori dureri lombare si chiar si de burta. Ma simt balonata. Sunt in a 31 a zi iar menstruatia refuza sa apara. Mi-am testat si mucusul cervical si este efectiv inexistent. Ce simptome am eu sunt simptome de sarcina sau de menstruatie? E posibil doar sa imi intarzie cateva zile? (am mai patit in anii trecuti sa imi mai intarzie)
Sunt destul de speriata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) CICLUL MENSTRUAL, deci NU MENSTRUATIA are lungimea de 27 de zile in cazul tau,
2.) Daca ultimele mai multe cicluri menstruale au avut mereu 27 zile lungime, in acel caz OVULATIA s-a produs intotdeauna in a 14-a zi a ciclului numarat fata de prima zi de menstruatie.
3.) Fiindca s-a mai intamplat in trecut/cateodata ca ciclul tau menstrual sa se deregleze putin si lungimea sa sa se mareasca cu cateva zile, este posibil ca si in acest caz sa fie la fel si din acest motiv pornirea sangerarii menstruale sa se amane cu 4 - 7 zile si asta sa se intample fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
4.) Cea de a 10-a zi a ciclului menstrual poate fi considerata ca in cazul ciclului cu lungimea de 27 de zile, reprezinta PRIMA ZI a perioadei fertile, cea in care probabilitatea ca un spermatozoid ajuns in vagin sa poata sa reuseasca sa supravietuiasca 4-5 zile este extrem de mica de doar cateva procente (1-5%).
In concluzie NU se poate exclude in totalitate imposibilitatea sa se poata forma sarcina insa aceasta este infima, apropiata de 0.
In situatia in care sctualul ciclu menstrual a fost programat sa fie mai lung chiar si doar cu 2-3 zile fata de lungimea obisnuita cea de 27 de zile, formarea sarcinii devine 100% imposibila si drept urmare semnele si senzatiile resimtite in aceasta perioada cel mai probabil reprezinta simptome premenstruale care te anunta de iminenta pornire a sangerarii menstruale in zilele urmatoare.
Multa sanatate!

| anisoaraaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot. ultimele doua menstruatii au fost de 27 de zile, insa am mai avut in urma cu cateva luni menstruatii chiar si de 32 de zile. eu tin sa cred si sa sper ca este doar o dereglare hormonala si ceea ce resimt eu sunt semnele venirii menstruatiei. multumesc frumos

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un teste de sarcina il faci, cam la o saptamana dupa ce ti intarzie ciclul, pentru cele mai bune rezultate.

Poate sa fie vorba de o intarziere, asa ca... ce iti ramane de facut, este sa astepti aceste zile si sa vezi daca vine. Daca nu... dupa o saptamana poti face si testul de sarcina.

Numai bine! ^_^

| Emilian65 a răspuns:

La 21 de zile de la ultimul act sexual fa un test de sarcina. Acesta iti va indica cu siguranta daca esti sau nu gravida.

| Ștefaniq a răspuns:

Încearcă un test de sarcină.

| anisoaraaaaaaaaaa explică (pentru Ștefaniq):

Nu stiu daca ma grabesc sa il fac. macar daca il fac sa fie concludent

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| anisoaraaaaaaaaaa explică:

Am uitat sa mentionez ca relatia am avut-o in a 10 zi (adica la 3 zile dupa incetarea sangerarii )