| shadow_2791 a întrebat:

Am nevoie de o parere sau un sfat. Am o relatie de 2 ani. Cand suntem doar noi 2, acasa sau in vacanta, totul este perfect ( noi nu locuim impreuna). Dar cand fiecare se intoarce acasa, apar problemele. Este mereu suparat si morocanos deoarece se cearta cu ai lui. Parintii lui, desi el are 23 de ani, nu.si dau seama ca a crescut si se baga destul de mult in viata si in intimitatea lui. Il simt mereu incordat, parca nici nu pot sa ma apropii de el sad. Ce sa fac? Un sfat m.ar ajuta. Nu ne putem muta impreuna deoarece doar el munceste si nu ne permitem. Eu nu ma pot angaja deoarece facultatea e una fff solicitanta. (Medicina).

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Well, tu nu prea ai ce sa faci. Decat sa-i fi alaturi cu o vorba buna si o mangaiere, situatia de acasa din pacate il tine stresat, iar asta poate afecta si relatia voastra daca nu accepti chestia asta.

O solutie buna ar fi si mutatul impreuna, priveste-o ca pe o optiune, desi si atunci exista posibilitatea sa intervina anumite probleme ( in general cu banii, vorbesc din experienta). Insa e un risc pe care merita sa ti-l asumi, daca spui ca totul este bine intre vor.

Ar mai exista o optiune, el sa vorbeasca cu familia lui. Sau voi sa vorbiti cu familia lui. Poate il vor intelege, dar ceva imi spune ca el nu vrea sa faca asta, desi poate i-ar prinde bine.
Din nefericire pentru tine, tu chiar n-ai ce sa faci, decat sa incerci sa-i fi alaturi ( cand te lasa). Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, nu va ramane decat sa rabdati pana va permiteti sa va mutati singurei.
Problema asta se intampla si cuplurilor casatorite care locuiesc cu parintii, dar dispare in momentul in care se muta singuri.

| cristimihailov a răspuns:

Ii cunosti parintii?
Poate sa te prezinte la ei?

| vocea a răspuns:

Raman la ideea ca unica solutie este sa va mutati impreuna, desi e greu trebuie sa faceti pasul asta si sa depindeti doar de voi.

| Alicezzz a răspuns:

Singura solutie este sa va mutati impreuna. faceti un efort financiar, poate si familia ta va dori sa va ajute financiar. Altfel cred ca trebuie sa ai multa rabdare cu el.

| cikone a răspuns:

Singura soluție este să vă mutați împreună, când termini facultatea! Cu părunții lui care sunt obtuji în gândire nu ai ce să faci