| crala904ano6im a întrebat:

AJUTOR! E prima data cand imi spun problemele cuiva. DECI. tatal meu este un alcoolic, face scandal mereu cand e beat * este foarte gelos*, iar eu si mama nu ne putem intelege cu el, simt ca nu mai rezist, anul acesta am examenul de capacitate, fiind o eleva cu note extrem de bune sper la unul din cele mai bune licee din oras, mama crede ca solutia cea mai buna este un divort, dar daca s-ar intampla asta, nu cred ca ne-am permite noi doua sa locuim inca aici, ne-am muta intr-un orasel. Mama nu cred ca mai poate rezista cu scandalurile, o inteleg, nici eu nu mai pot, imi doresc sa stam undeva impreuna dar imi pare rau pentru liceu, nu o sa fie unul atat de bun. Cu fiecare cearta ma simt mai slabita, atunci cand nu e beat ne putem intelege cu el, dar cum el bea in fiecare zi. AJUTOR! CE PUTEM FACE EU SI MAMA? MULTUMESC DACA AI CITIT. DAU FUNDITA.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Solutii prea multe nu aveti: mama ta sa inceapa procedurile de divort ca sa-l sperie pe taica-tu si sa-i puna conditii, ori sa plece el din casa, ori va luati voi doua ceva cu chirie, in care stati amandoua. Cu un salariu modest, puteti locuii amandoua intr-o garsoniera, de exemplu.

| SuntFataa a răspuns:

Cel mai bine este sa divorteze, clar. In privinta liceului inteleg ca il voiai pe cel mai bun, insa in mare parte totul depinde de tine si cred ca daca te duci si la unul mediu poti reusi, trebuie doar sa vrei sa ajungi unde iti propui si sa muncesti. O motivtie mai mare decat sa stii ca tu si mama ta puteti scapa din situatia actuala si ca mai tarziu o sa poti sa ii oferi mamei tale un viitor mult mai bun nu cred ca exista

| Kimberly2005 a răspuns:

Ai doua solutii:
1. Discuta cu el - Prinde momentul cand este "treaz" si povesteste-i totul. Daca tine la voi va renunta singur la alcool.
2. Divortul - Daca prima solutie nu merge, nu va puteti distruge tu si mama ta vietile doar pentru un alcoolic. Daca vor divorta va fi mai bine, chiar daca va fi mai greu, veti fi mai fericite.
Sper ca te-am ajutat.

| RăzvanSTO a răspuns:

Bună, ar trebui sa-l iei pe tatal cand este treaza si sa discuti cu el despre chestia asta, ar trebui sa-i spui ca nu e corect sa consume alcool seara de seara si sa se certe cu voi, stiind ca acest lucru te va afecta pe tine emotional, nu mai spun de mama ta. Cand vei face acest lucru, asigura-te ca va fi treaz si intr-o dispozitie buna, sper ca te-am ajutat, succes cu tatal tau! :/