| Austina345 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. M-am despartit de fostul meu prieten pe 6 martie, iar pe 15 martie mi-a venit menstruatia. Pe 18 martie am primit un mesaj de la el in care imi spune cat de mult ma uraste ca l-am parasit si ca pe data de 2 martie el si-a dat drumul in mine. Tinand cont ca eu tin minte mereu ca ne-am protejat cat de mult am putut si nu l-as fi lasat niciodata sa se termine in mine, nu l-am crezut. M-am gandit ca e doar o metoda de a lui de a ma speria sau de a ma face sa il mai caut. Cu toate astea, mi s-a dat de gandit si am facut 2 teste de sarcina, ambele fiind negative. Astazi, 6 aprilie, mi-a venit din nou menstruatia. Intrebarea mea e de ce a venit asa devreme? E normal? Penultimul ciclu a venit la 25 de zile, iar acum a venit dupa 22 de zile, in conditiile in care inainte imi venea intre 27-30 de zile.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Că-ți vine ciclu mai devreme nu e never în vecii vecilor semn de sarcină... nu ești mă fată calm down și nu mai crede toți proștii

| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ultimul ciclu menstrual s-a suprapus peste perioada cuprinsa intre 15.03 - 05.04 = 22 zile si de asemenea fiindca si penultimul ciclul menstrual a avut lungimea de asemenea mai scurta cu 2-5 zile fata de ciclurile menstruale anterioare, denota faptul ca in cazul tau caracteristica principala a ciclului este cea de a fi NEREGULATA.
Fiindca penultimul ciclu menstrual s-a suprapus peste perioada situata intre 19.02 - 14.03 = 25 zile, se poate stabili foarte precis data OVULATIEI, care s-a produs in mod cert/sigur in data de 1 Martie si fiindca este stabilit stiintific si medical ca ovulul dupa ce este eliberat din foliculul ovarian ramane VIABIL foarte putin timp, adica poate fi fecundat numai in urmatoarele 6-10 ore, foarte rar pana in 16 ore si extrem de rar intre 16 - 24 de ore, reiese ca in data de 2 Martie cand a fost intretinut actul sexual, in mod cert ovulul NU mai putea fi viabil/fecundabil fiindca au trecut mai mult de 24 de ore si in acest caz/situatie NU se putea forma sarcina chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Rezulta ca exact din acest motiv ciclul menstrual s-a terminat in data de 14 Martie si incepand din 15 Martie a pornit sangerarea menstruala si odata cu ea si noul ciclu menstrual. Fiindca ciclul tau menstrual in ultima perioada a devenit atat de dereglat, este cazul sa te prezinti la sectia de ginecologie a spitalului sau la un cabinet ginecologic particular, pentru a fi consultata cat mai amanuntit. Doar asa se poate stabili un diagnostic corect si sa iti fie prescris tratamentul adecvat de a fi folosit/de urmat. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația înseamnă că nu ești însărcinată, deci nu ai de ce să îți faci griji.

| Eireann a răspuns:

In general sunt multe lucruri care pot duce la dereglarea ciclului menstrual, inclusiv starea psihica. Nu cred ca ai motive sa te ingrijorezi deocamdata. Mai asteapta o luna ss vezi la cate zile vine si observa daca ai alte probleme: crampe, ameteli, flux crescut sau scazut...

| Eugen80 a răspuns:

NU te mai gandi, ala e un idiot, tu nu esti gravida.
Uita-l!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Pentru astfel de intrebari si dileme ar trebui sa consulti un doctor ginecolog. El va stii sa iti explice care e cauza dereglarilor menstruale, poate iti face si anumite teste sa vada daca totul e ok!
Multa sanatate!

| ariannakaterine a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai! Dacă esti înca adolescenta, si nu ai mai mult de 18-19 ani, e posibil ca menstruatia ta să nu se fi reglat încă, de aceea durata ciclurilor variază. Poate fi vorba si de o dereglare hormonală sau de o infecție! Cel mai bine ar fi să îți consulți medicul ginecolog, ca să fi sigură că totul este in regula!

| monycutzza a răspuns:

Stai liniștita, e evident ca el vrea să-ți facă rău prin anumite cuvinte.

| vasea101 a răspuns:

Https://inspira-te.net/2020/04/05/primele-simptome-de-sarcina/

daca nu ai nici o simptoma, atunci nu-ti face griji

| aninimă1515 a răspuns:

Eu cred ca el te minte si daca v-ati protejat si ai facut 2 teste de sarcina e totul ok dar menstruatia ti-a venit mai devreme nu pentru ca esti insarcinata ca ea atunci nu vine si menstruatia nu este influentata de ceva deci e doar o dereglare.