| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa am sarcina extrauterina daca:
- pe 21 martie am facut sex neprotejat, dar nu si-a dat drumu in mine [ a fost primul contact sexual de-al meu ]
-pe 25 marti [ dupa 4 zile de la act mi-a venit menstruatia
-am un ciclu neregulat, au fost luni [ inainte de a ma dezviirgina ] in care nu imi venea, iar altele in care imi venea mentra.
-dupa primul contact, au mai urmat alte contacre, protejate. [ Nicu un fel de atingere fara prezervativ ]
- Am facut 2 teste de sarcina, ambele iesind negative.
- In aprilie, luna trecuta nu mi-a venit menstra. De ce? Nu stiu sad Mai mi-am facut un test de sarcina, acesta iesind tot negativ. Deci toate testele au fost negative. Nu am nici un fel de simptom [ cu toate ca sunt cazuri in care nu trebuie neaparat simptome ] dar totusi, testele sunt negative. Stiu ca dupa 23, 24 de zile. in testele de sarcina sure check ar trebui sa apara daca este prezent HCG in urina. Cum depistez o saricna extrauterina? Exista oare posibilitatea de a avea o sarcina de acest fel?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai in primul rand te-ai protejat de fiecare data si nu poti avea nici un fel de sarcina. Sper ca sti ce inseamna sarcina extrauterina. Poate din alta cauza nu ai menstruatie, cel mai bine e sa consulti un ginecolog, in plus te va ajuta si cu sfaturi, si iti poate prescrie anticonceptionale daca vrei sa folosesti.Ai mai facut si testele si toate sunt negative.Nu cred ca ar fi vorba despre o sarcina.In orice caz, fa-i controale.Si atunci cand nu esti sigura pe partenerul tau, poate nu se protejeaza, sau eu stiu. ia pastila de a 2-a zi ca sa fii sigura si nu mai astepta sa vezi ce se intampla.Bafta iti urez, sper sa nu ai nimic grav.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hooooo, ajunge!
Numai un control medical de specialitate ginecologic poate spune dacă este o sarcină extrauterină sau nu este nimic.
Mai degrabă poate fi o dereglare hormonală, răceală, stres, medicaţie, etc.
Un ecograf 4D pelvian, un ceai de creţişoară (stimulent hormonal) şi stabileşte-ţi singură partea psihică, poţi face depresie.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

In cazul sarcinii extrauterine, testul de sarcina e pozitiv, asa ca nu ai SEU.De ce nu mergi la un consult ginecologic ca iti faca o ecografie si sa alegeti o metoda de contraceptie?

| catthshshshs a răspuns:

Atata timp cat te-ai protejat, nu ai cum sa fii insarcinata. Si in plus, ar trebui sa ai si alte simptome, greata, varsaturi, stari de lesin.
Nu te teme, nu ramai insarcinata asa de usor, daramite sa ramai si sa ai si sarcina extrauterina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand te-ai protejat de fiecare data si nu poti avea nici un fel de sarcina. Sper ca sti ce inseamna sarcina extrauterina. Poate din alta cauza nu ai menstruatie, cel mai bine e sa consulti un ginecolog, in plus te va ajuta si cu sfaturi, si iti poate prescrie anticonceptionale daca vrei sa folosesti.Ai mai facut si testele si toate sunt negative.Nu cred ca ar fi vorba despre o sarcina.In orice caz, fa-i controale.Si atunci cand nu esti sigura pe partenerul tau, poate nu se protejeaza, sau eu stiu. ia pastila de a 2-a zi ca sa fii sigura si nu mai astepta sa vezi ce se intampla.Bafta iti urez, sper sa nu ai nimic grav.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca te-ai protejat nu ai cum sa fi insarcinata.intarzieriile astea de ciclu sunt pentru ca in corpul tau se produc niste schimbari ( din cauza ca nu mai essti virgina) si mie mi s-a intamplat la felbig hug nu iti fa probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred