| anonim_4396 a întrebat:

Cer un sfat de la voi sper sa ma ajute. Eu sunt impreuna cu iubitul meu de 6 ani si locuim impreuna eu simt ca relatia noastra s-a racit, incerc sa comunic cu el dar nu ii place refuza si spune ca totul ii ca inainte, ca sunt doar aberatii de ale mele. Eu as vrea mai multa atentie din partea lui, mai multa afectiune, dar degeaba ii tot repet, problema ii ca intre timp a aparut un alt baiat care ma atrage destul de mult si se pare ca si el este interesat imi respecta limitele puse de mine, dar se comporta la fel de frumos cu mine, chiar daca stie ca am iubit. El zice ca are intentii serioase cu mine si spune ca vede ca nu sunt ok in actuala relatie, iar eu nu stiu ce sa cred, nu stiu ce sa fac, nu mai stiu ce vreau. Un sfat din partea voastra poate o sa ma ajute. P.s scuzati ca am scris asa mult vreau doar sa intelegeti cat de cat situatia mea

Răspuns Apreciat de Editori
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Este posibil sa descoperi ca niciunul dintre parteneri nu iti poate oferi atat de multa atentie cata iti doresti, pentru simplul motiv ca in profilul barbatului tipic preocuparile profesionale si sociale (prietenii) sunt mai importante decat de relatia de cuplu si nevoile emotionale ale iubitei. As spune ca barbatii, in general, au nevoie de un minim nivel de intelelgere a psihologiei feminine, dupa cum si fetele au nevoie sa inteleaga diferentele intre ele si partenerii lor.

Am mai putea vorbi despre faptul ca s-a descoperit stiintific ca pasiunea dureaza cel mult 12 luni, dupa care hormonii pasiunii "predau stafeta" hormonilor atasamentului, cu alte cuvinte, orice relatie de cuplu se transforma intr-o prietenie, lucru care poate sa insemne aparitia unor intrebari, dileme si nedumeriri majore, iar de aici adevarate revolutii in viata cuplului respectiv.

Cred ca emotiile tale spun faptul ca relatia in care te afli este de domeniul trecutului, iar nevoia ta de atentie isi cauta validarea intr-o alta oportunitate, cum ar fi baiatul nou aparut. Cu alte cuvinte, cel putin la nivel emotional, ai intrat intr-o relatie noua, fara sa o inchei pe cea veche. Un psiholog te-ar putea ajuta sa clarifici ce anume iti doresti si ce anume poti face pentru a obtine ceea ce iti doresti. Este doar o problema de alegere iar eu nu pot alege in locul tau, dar pot sa te ajut sa urmaresti ceea ce ai ales. Mult succes!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericită dacă
ai intra într-o relație doar în vederea căsătoriei.Toate prieteniile după un timp se cam golesc de sentimente. Părerea mea e că doar dacă te căsătorești cu cineva și amândoi vreți să vă dedicați ca să-l faceți fericit pe celălalt ca o alegere zilnică există șanse de o viață fericită în doi, care să dureze o viață întreagă.

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo fata, te felicit pentru sinceritate!
Deci, cand nu-ti mai place iarba verde de acasa si ai senzatia ca partenerul te neglizeaza, ca nu se mai comporta bine cu tine, ca nu te mai iubeste si ii gasesti cusururi non stop, atunci este bine sa vezi daca nu cuma si-a gasit pe alta, ca asta-i sindromul omului care calca stramb.
Iata ca se aplica si la tine!
Ti-ai gasit un altul, de aceea ceea ce ai acasa nu-ti mai place si ii gasesti cusururi si probleme, cand omul nu-i deloc vinovat, dimpotriva, tu esti cea care nu-l mai place, gasindu-i nod in papura.
Am un singur sfat: spune-i baiatului adevarul, ca ti-ai gasit un alt iubitel si de aceea nu-ti mai place de el, macar fii sincera pana la sfarsit!

| Bondarel99 a răspuns:

Daca s-a racit relatia nu inseamna ca s-a terminat, puteti face ceva ca sa va mai apropiati.Eu nu cred ca merita sa iti lasi iubitul pentru un baiat despre care inca nu stii nimic, gandeste-te ca poti face o alegere gresita si sa iti pierzi iubitul.

| CuriousStuff a răspuns:

Al doilea baiat vrea sa profite (constient sau nu) de situatia ta, se comporta frumos tocmai ca stie ca prietenul tau nu o face "ca sa vezi cum ar trebui sa fie de fapt si ce frumos s-ar comporta el cu tine daca ai fi cu el". Cum a zis cineva mai sus, daca s-a racit nu s-a si terminat. Dar daca nu mai puteti sa vorbiti si simtiti ca e gata, asigurate ca stie si el asta, va despartiti si apoi fiecare pe drumul lui. Dar nu te desparti de cineva cu gandul ca te asteapta altul, s-ar putea sa ai surprize. Si categoric nu insela, daca vrei sa fii cu baiatul nou, prima data termina relatia asta.

| kandaraki a răspuns:

Faza e ca va plictisiti, dupa atata timp impreuna si nu ati facut pasul cel mare, spre casatorie. Deja petrecand atata timp impreuna v-ati deprins unul cu celalalt si va stiti atat de bine incat nu mai e acea flacara la inceput. Vorbeste cu el deschis despre asta, spune-i ce simti si vezi ce zice el.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ignora persoanele ce te judeca gratuit. E trist ca tu te vezi la mana lor si cersesti afecțiune. Maritisul nu este o garantie a fericirii. Legat de actualul tau iubit, cand faceti sex (sau dragoste cum vreisa ii zici tu) tot asa neglijent este cu tine? Daca nu esti satisfacuta nici in intimitate...da-i eject! Barbati sunt destui, o viata ai si trebuie sa ti-o faci placuta.

| Horusss a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic dar trebuie sa ii dau dreptate utilizatorului Gretta, adica tu te-ai cam plictisit de el si acum când ai prins ceva mai bun ii cauti nod in papura, macar daca nu ti-l mai doresti spune-i sincer.