| Maria1329 a întrebat:

Am niste dureri de spate simt intepaturi in tot spatele si mai simt durere/intepaturi in albele parti ale abdomenului joos si sub coaste, ma simt balonata(plina) si am dureri de cap (frunte, tample) si greata (imi vine mancarea inapoi si ma arde tot stomacul) si sunt constipata am luat un supozitor dar tot plina ma simt. sa fiu insarcinata sau ce am? mi a venit menstruatia acum cateva zile, prima zi mi a curs normal chiar mult a doua - si a patra zi mai putin foloseam absorbante de zi, deci ce poate fii?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Se poate sa ai colonul iritat. Daca nu ai o dieta corespunzatoare, se modifica flora bacteriana la nivelul colonului, durerea de cap poate fi cauzata de toxinele generate in colon din activitatea acelor bacterii. Ai mare grija la regimul alimentar, in plus incearca si fa activitate fizica mai ales cand este mai racoare afara (dimineata sau dupa ploi).
Regim alimentar: sa nu lipseasca supa/ciorba, inlocuieste painea alba cu paine din faina integrala, manca multe legume, fructe, nu manca prajeli, nu manca multe grasimi si nu manca preparate si semipreparate din comert. Sucurile din comert ilocuieste-le cu sucuri naturale facute la storcator sau mai bine la blender, bea ceaiuri slab indulcite si alte lichide minimum 2 l (vara si in alte conditii acest minim creste).

2 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Daca ai menstruatie e putin probabil sa fi insarcinata.
Cred ca problema este alta.
Consulta un medic.

| eu1234512345 a răspuns:

Du-te la doctor. Poate ai insolatie happy