| Anonymous4852 a întrebat:

Am o colega la liceu suntem prieteni foarte buni si as vrea sa îi spun ca o plac si nu stiu cum

4 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Întâi de toate, trebuie să te asiguri că și ea simte ceva pentru tine. Dacă tu îi spui și ea nu te vede mai mult decât un prieten, atunci ai de pierdut: relația voastră de prietenie va fi afectată și vei fi și tu pe plan emoțional, dacă într-adevăr contează pentru tine. Încearcă să testezi apa, adu în conversație subiectul unei relații, dar nu spontan, cum ar fi să discutați despre lămâi și tu să începi "Și... mă gândeam la relații". Vezi când este momentul potrivit și fii subtil.
Dacă nu ți-e frică să riști, atunci fii curajos și dă-i înainte, spune-i direct că te-ai gândit și ții la ea mai mult decât la o prietenă iar restul va fi de determinat în funcție de ce simte ea. Totul depinde de contextul în care vă aflați și de sentimentele ei, fii pregătit pentru ambele răspunsuri: fie unul pozitiv, fie unul negativ.
Mult succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci se rezuma la ceva extrem de simplu, sa-i tii palmele ei in palmele tale sa i te uiti direct in ochii si sa o intrebi pur si simplu, cat mai natural in mod direct fara ezitare daca pe langa sentimentele de prietenie are/simte si sentimente de atractie fata de tine si de asemenea daca doreste/accepta sa incepeti o relatie in 2. Cu putin curaj poti sa-i propui sa accepte sa iesiti la cate o plimbare cu scopul de a va cunoaste mai bine/indeaproape. In functie de raspunsul primit iti vei da seama fara echivoc care este situatia reala daca doreste o relatie permanenta de lunga durata. Deci indemnul este doar unul singur; actioneaza fara teama deoarece oricare va fi raspunsul tu vei fi cel in castig. Succes.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cu mult curaj.
daca tu taci ca prostul vine altul si ti-o ia.

imi poti spune ce zodie esti tu? dar prietena ta?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai spune-i pur si simplu ce simti,spune-i ca o placi,fa-ti curaj ai incredere in tine si spune-i ce sentimente ai o sa fie bine crede-ma si daca sentimentul nu e reciproc atunci asta e, nu e sfarsitul lumii daca te refuza, dar nu te gandi ce se intampla daca ma refuza daca nu simte la fel, asta doar o sa puna presiune pe tine, doar fii tu insuti.Succes.