| Vanessa_4851 a întrebat:

Am o dilema! Inainte obisnuiam sa port mai mereu ob-uri, insa la un moment dat a inceput sa ma incomodeze. Am renuntat la ele o perioada, insa acum cand am incercat din nou sa folosesc pot spune ca nu le mai pot suporta. Sa zicem ca pot sa port o singura data, dar a2a oara nu mai pot, ma doare zona respectiva happy De ce? Ar trebui se merg la un control? Mentionez ca in viata de zi cu zi nu am nimic doar daca imi pun simt o durere.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu le mai folosi, nu esti singura care nu le poate suporta.Sau esti foarte sensibila in zona respectiva, sau ai facut o alergie care apare doar cand le folosesti iarasi.Mergi la medic, nu strica sa afli si o parere competenta, e vorba despre sanatatea ta aici.
Succes!

| MMihai a răspuns:

Din ce am înțeles eu, nu ești singura, care nu suportă acest tip de tampon intra vaginal. Dar folosește tampoane externe care este problema. Sunt tampoane de zi și de noapte. Poți utiliza și ziua tampoane de noapte, tocmai ca să nu ai surprize. Până să apară moda cu tampoanele, femeile foloseau vată medicinală și nu a murit nici una. Bănuiesc că nici una, nu își băga vata intra-vaginal.

| Anca a răspuns:

Tu nu poti cu ele, eu nu pot FARA ele!
Am incercat toate felurile de absorbante. Nu pot si gata! Parca is uda la fund, parca am pampers, parca merg ca o rata.
Ma incomodeaza maxim absorbantele!

Eu folosesc doar ob`uri. Si noaptea. Altfel nu pot dormi. Imi iau cea mai mica marime pentru a le schimba f des.

Eu nu cred ca pot crea rana pe col, daca sunt mici si folosite corect. La ob`uri cam totul tine de igiena personala.

| farcasgiulia a răspuns (pentru Anca):

Dar de cand folosesti,, numai ob?'' de prima data cand ti-a venit ciclu? ai voie la o varsta de exemplu la 13 ani

| Anca a răspuns:

@zuzu, este cumva tampax in Romania? Eu cand locuiam
"in afara" le foloseam si imi placeau mai mult decat ob`urile, dar aici nu am vazut...

| ana_2556 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la un control, eu nu am avut astfel de probleme dar sincer nu port decat vara. Am avut neplacerea ca din cauza Ob-urilor (folosite corect, schimbate des, marimea potrivita etc) sa iau o bacterie care evident m-a trimis la ginecolog si am urmat tratament. Personal nu as recomanda folosirea lor in fiecare luna, eu zic sa mai renunti la ele, ca pana la urma o multime de fete folosesc absorbante normale si nu au nicio problema.

| ioana_8925 a răspuns:

In primul rand de la ob-uri poti face rana pe col acum depinde - daca le folosesti doar ocazional nu patesti nimic dar folosire indelungata nu cred ca e benefica - poate folosesti ob-uri prea groase- si e posibil sa te iriti de la ele - pentru linistea ta fa un control

| Zazu a răspuns:

Depinde de fluxul sanguin, in fiecare etapa a ciclului se folosesc 2 sau 3 tipuri de absorbante, de la abundent pana la light.Eu folosesc tampax light, ob-ul nu are decat un singur tip de absorbtie. Este si normal sa te incomodeze daca ciclul nu este foarte abundent si tu folosesti un tip de ob cu o absorbtie mare, ramane uscat si prin frecare cu mucoasa vaginala te iriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de organismul tau, un control ginecologic nu ar strica.
Eu folosesc ob'uri de 2 ani si ceva, sincer nu am avut probleme decat cu cele care nu sunt pro comfort, si care ma scot din sarite laughing.