| ShaRk_7788 a întrebat:

Am 14 ani.Sunt pe clasa a 8-a iar fosta mea prietena are 13 si este pe clasa a 7-a.Am fost impreuna cu ea toata vara iar acum cateva zile s`a despartzit de mine spunand ca nu mai vrea sa fie impreuna cu mine din motive necunoscute. Ea mereu spune ca nu mai vrea.Toata vara ne-am simtzit bine, si acum inca vorbim cu tandrete unul cu altul dar nu mai suntem impreuna.eu inca o mai iubesc.Credeti ca mai am o sansa cu ea? Cel mai bun raspuns primeste Fundita Mare! [:X]

Răspuns Câştigător
| Toderut a răspuns:

Buna ziua. Am inteles ca esti indragostit, dar ce valoare poate sa aiba o dragoste neimpartasita? Nu are valoare, plus de asta, este si bolnavicioasa. De ce a-i dori-o, daca ea nu te mai doreste? Conformeaza-te si mergi mai departe. Esti tanar, toate trec si vin altele, important e sa nu te lasi doborat de primul vant si sa mergi mai departe. Viata este o lupta continua, si nu numai cu exteriorul, ci si lupta cu sinea ta. Cea din urma este cel mai greu de castigat!
Fetele, la varste fragede, nu prea stiu ce doresc, sunt in cautare, la fel ca si noi, baietii. Vor sa experimenteze, sunt curioase si nu trebuiesc condamnate pentru chestia asta, ci trebuie sa le respectam deciziile. Este valabil si-n cazul persoanelor de sex masculin. Pana la urma, viata, consta in diversitate. Dovedeste-i fostei tale iubite ca-i respecti decizia (chiar daca, doare). Chiar si acest gest, poate fi o dovada de iubire. Daca va percepe acest lucru si te iubeste, se va intoarce la tine. In caz contrar, nu ai pierdut nimic, nu te lamenta. Ai castigat o experienta in plus. Nu-ti pierde speranta, va aparea si fata potrivita pentru tine. Bafta.

5 răspunsuri:
| Monica a răspuns:

Nu fi pesimist.
Orice este posibil. Încearcă să o i-ei încet, fără nicio grabă.
Lasă timpul să le rezolve pe toate.
Fii mereu alături de ea, când are nevoie de cineva, ajut-o...
şi, mai poţi să îi spui câteodată că o iubeşti.Ar fi în avantajul tău!

| clauss a răspuns:

Incepe scoala, probabil nu-i mai arde de iubire acum, discuta cu ea si vezi la ce concluzie ajungi, daca nu asta e, mergi mai departe

| Psihologul a răspuns:

Incearca sa discuti cu ea. Spune-i ca trebuie sa discutati serios despre voi si despre ce vreti sa faceti mai departe. Intreab-o daca mai tine la tine, iar daca raspunsul este NU atunci nu mai ai nici o sansa sad. Daca fata nu vrea nu ai ce sa faci, iar daca tu o iubesti, demonstreaza-i ca tu ai fost cel mai bun, arata-i ce a pierdut.

Daca nu, recuceresteo. Incearca sa iesi iar cu ea in oras, sa te apropii de ea, sa ii arati ca tie iti pasa de ea si ca vrei sa ai grija de ea. Spune-i tot ce simti, fii sincer.

Ai grija!

| tania_3947 a răspuns:

Pai...eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea linistit...si eu 14 ani si sunt fata. daca nu vrea sati spuie motivul pentru care nu mai vrea sa fie cu tine cred ca te-a mintit toata vara doar ca sa nu fie singura. nu as vrea s te dezamagesc dar nu prea cred ca ai sanse cu ea.asta e parerea mea. oricum vb cu ea. sper ca raspuns meu te-a ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca inca o iubestihappy...si poti sa i-i niste flori.asta merge la fete